Przeczytaj
Definicje wolności
Konstytucyjne prawa i wolności
Katalog praw i wolności zawartych w Konstytucji RP
Konstytucyjne zasady ograniczeń praw i wolności
W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zawartych jest kilka zasad, których władze powinny przestrzegać, jeśli zamierzają ograniczyć prawa i wolności.
Zasada wyłączności ustawy – ograniczenia praw i wolności mogą być wprowadzone tylko za pomocą ustawy, akta niższego rzędu mogą mieć tylko charakter wykonawczy i uszczegółowiający.
Zasada proporcjonalności – ograniczenie praw i wolności wymaga, aby zastosowane środki nie były zbyt uciążliwe, powinny być proporcjonalne między ochroną interesu publicznego a zakresem ograniczeń.
Zasada zachowania istoty praw i wolności człowiekapraw i wolności człowieka – ograniczyć można tylko konkretne prawo lub wolność, należy też podać istotę ograniczenia.
Słownik
normy o charakterze podstawowym przynależne jednostce w różnych aspektach życia (osobistym, politycznym, społecznym, ekonomicznym, kulturalnym i socjalnym)
rodzaj stanu nadzwyczajnego, wprowadzany przez władze w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych czy awarii technicznych o charakterze klęski żywiołowej oraz w celu usunięcia ich skutków
szczególny reżim prawny wprowadzany przez władze, jeśli zwykłe środki konstytucyjne nie są w stanie odwrócić lub zmniejszyć określonych zagrożeń
rodzaj stanu nadzwyczajnego w państwie, który może (nie musi) być połączony z przejęciem władzy przez wojsko lub zostaje wprowadzony przez władze w celu przywrócenia porządku publicznego
rodzaj stanu nadzwyczajnego w państwie, w czasie którego następuje ograniczenie określonych praw i wolności obywateli