Przeczytaj
Naszym celem jest wyznaczyć współczynnik kierunkowy prostej przechodzącej przez dwa punktywspółczynnik kierunkowy prostej przechodzącej przez dwa punkty w układzie współrzędnych. Zauważmy, że jeśli punkty mają równe odcięte (pierwsze współrzędne), to prosta przez nie przechodząca jest równoległa do osi , zatem nie można jej opisać równaniem kierunkowym. W dalszej części będziemy rozważać punkty, które mają różne pierwsze współrzędne.
Rozważmy prostą przechodzącą przez punkty i . Wiemy już, że jej współczynnik kierunkowy jest równy tangensowi kąta jaki tworzy ta prosta z dodatnią półosią .

Z powyższego rysunku wynika, że .
Zatem współczynnik kierunkowy prostejwspółczynnik kierunkowy prostej przechodzącej przez dwa punkty jest równy ilorazowi różnicy drugich współrzędnych tych punktów przez różnicę pierwszych współrzędnych tych punktów.
Wyznaczymy współczynnik kierunkowy prostej przechodzącej przez punkty i .
Zgodnie z wyprowadzonym powyżej wzorem współczynnik kierunkowy prostej jest równy .
Dany jest punkt i . Współczynnik kierunkowy prostej jest równy .
Wyznaczymy współrzędne przykładowych punktów spełniających warunki zadania.
Niech . Na podstawie powyższej zależności możemy zapisać równanie , które po przekształceniu przyjmuje postać , co oznacza, że .
W poniższej tabelce otrzymaliśmy współrzędne kilku punktów spełniających warunki zadania:
Słownik
współczynnik w równaniu kierunkowym prostej
jeśli dane są dwa punkty o różnych pierwszych współrzędnych, to współczynnik kierunkowy prostej przechodzącej przez te punkty jest równy ilorazowi różnicy drugich współrzędnych tych punktów przez różnicę ich pierwszych współrzędnych. Jeśli i , to współczynnik kierunkowy prostej wyraża się wzorem