Przeczytaj
Wybrane instytucje kultury i ich działania
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zajmuje się badaniami i popularyzacją wiedzy o wybitnym polskim kompozytorze i jego muzyce, organizuje również Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków
Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków prowadzi działalność badawczą, edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą nad kulturą Europy Środkowej. Organizuje też wykłady, spotkania i debaty.
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej odpowiada za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Dofinansowuje produkcję, dystrybucję i rozpowszechnianie filmów. Promuje polską kinematografię na świecie i wspiera młodych twórców.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Wspiera działalność badawczą i edukacyjną w tym zakresie. Prowadzi portal e‑teatr.pl poświęcony polskiemu teatrowi. Organizuje festiwale, wykłady, spotkania dotyczące teatru.
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Narodowy Instytut Dziedzictwa wspiera ochronę zabytków, jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Gromadzi zdjęcia archiwalne, upowszechnia wiedzę o dziedzictwie oraz wyznacza standardy w zakresie ochrony i konserwacji zabytków. Koordynuje także procedurę występowania z wnioskiem o uznanie przez Prezydenta RP zabytku nieruchomego za Pomnik historii oraz prowadzi monitoring miejsc i obiektów uznanych za pomniki historii.
Instytut Adama Mickiewicza
Instytut Adama Mickiewicza działa na rzecz upowszechniania współczesnej kultury polskiej wśród międzynarodowych odbiorców. Dotychczas zorganizował blisko 5500 wydarzeń w 70 krajach dla około 52 milionów odbiorców na wszystkich kontynentach.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Polskie Wydawnictwo Muzyczne to ośrodek upowszechniania i popularyzowania muzyki polskiej w kraju i za granicą. Przygotowuje komplementarną ofertę wydawniczą, obejmującą dzieła muzyki dawnej i współczesnej z repertuaru polskiego i światowego, nuty przeznaczone dla amatorów i profesjonalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym, a także obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych.
Instytut Muzyki i Tańca
Instytut Muzyki i Tańca działa na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce. Organizuje warsztaty i szkolenia oraz zleca badania naukowe. Jest współorganizatorem wielu wydarzeń artystycznych w całym kraju.
Wspiera instytucje kulturyinstytucje kultury w ramach programów:
- „Muzyka” – promowanie artystów, zjawisk i trendów w polskiej i światowej kulturze muzycznej;
- „Muzyczny ślad” – wprowadzanie do obiegu niekomercyjnych nagrań utworów muzycznych, publikacji nutowych oraz naukowych dotyczących muzyki;
- „Zamówienia kompozytorskie” – wspieranie twórców w tworzeniu nowych dzieł muzycznych, ich prawykonań, popularyzacji i udostępnianiu w przestrzeni publicznej.
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki wspiera działalność instytucji kultury m.in przez program „Sztuki wizualne”.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny to państwowa instytucja kultury, która gromadzi i kataloguje filmy. Zajmuje się produkcją, rejestracją i upowszechnianiem polskiej kultury audiowizualnej. Wspomaga instytucje kultury w ramach programu „Film”, którego celem jest promowanie wiedzy na temat osiągnięć kinematografii, wsparcie dla działań upowszechniających ambitny, niekomercyjny repertuar filmowy.
Instytut Książki
Instytut Książki popularyzuje polską literaturę na świecie. Dokonał ponad 1400 tłumaczeń polskich książek za granicą, prowadzi program „Biblioteka+”, polegający na przekształcaniu bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury, oraz ponad 1200 Dyskusyjnych Klubów Książki w całym kraju. Jest wydawcą najstarszych i najbardziej zasłużonych czasopism kulturalnych, m.in.: „Literatury na Świecie”, „Dialogu” czy „Odry”. Dofinansowuje niekomercyjne publikacje literatury polskiej i światowej, szczególnie takie, które utrwalają tożsamość kulturową i narodową, odnoszą się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy, wydarzeń historycznych. Prowadzi też program promocji czytelnictwa, obejmujący upowszechnianie praktyk czytelniczych oraz przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej. Wspiera najważniejsze ogólnopolskie czasopisma kulturalne. W ramach programu „Partnerstwo dla książki” poprawia dostęp do książki w jej wszystkich formatach, wzmacnia kulturotwórczą rolę księgarń i bibliotek.
Narodowe Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury dba o upowszechnianie kultury na terenie kraju, podtrzymywanie tradycji narodowej i państwowej, promocję polskiego dziedzictwa narodowego, edukację kulturalną oraz wzrost zainteresowania kulturą i sztuką. Do jego zadań należy także rozwój i profesjonalizacja sektora kultury, w tym podwyższanie kwalifikacji kadr zajmujących się działalnością kulturalnądziałalnością kulturalną. Centrum wspiera zadania z zakresu edukacji kulturalnej, ważne dla rozwoju kapitału społecznego, oraz działania służące ułatwianiu dostępu do kultury, skierowane do szerokiego grona odbiorców. Zapewnia warunki dla działalności domów i ośrodków kultury przez modernizację i rozbudowę ich infrastruktury.
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zajmuje się dokumentacją wartości zabytków, kształtowaniem zasad ich ochrony oraz stanem dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wspomaga muzea przez tworzenie oraz systematyczne wzbogacanie zbiorów i kolekcji. Wspiera działalność w zakresie opieki konserwatorskiej nad muzealiami oraz ich prezentacji w postaci projektów wystawienniczych i wydawniczych.
Biblioteka Narodowa
Biblioteka Narodowa jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Będąc dużą biblioteką narodową o profilu humanistycznym, pełni zarazem funkcje głównego archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowego ośrodka informacji bibliograficznej o książce, placówki naukowej, a także wzorcowego ośrodka metodycznego dla innych bibliotek w kraju.
Archiwa Państwowe
Archiwa Państwowe to zespół placówek, w skład których wchodzą trzy archiwa o charakterze centralnym z siedzibą w Warszawie (Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe) oraz 30 archiwów wraz z podlegającymi im 39 oddziałami zamiejscowymi i 3 ekspozyturami umiejscowionymi w całym kraju. W Archiwach Państwowych zbierane, przechowywane są dokumenty wytworzone m.in. przez lokalne władze i urzędy państwowe, instytucje wymiaru sprawiedliwości i samorządy, instytucje i organizacje oświatowe, wyznaniowe, społeczne, przedsiębiorstwa przemysłowe, a także zbiory rodzin i majątków ziemskich, spuścizny osób prywatnych i zbiory regionalne. Zebrane dokumenty pochodzą w większości z ostatnich dwustu lat, ale zdarzają się też egzemplarze średniowieczne.
Muzea Narodowe
Muzeum Narodowe jest placówką posiadającą zbiory o wybitnej wartości dla historii i kultury narodu polskiego. W 2021 r. istnieje 11 muzeów posiadających ten status, z czego w skład wszystkich wchodzą przynajmniej po dwie placówki:
Muzeum Narodowe w Warszawie;
Muzeum Narodowe w Krakowie;
Muzeum Narodowe w Szczecinie;
Muzeum Narodowe we Wrocławiu;
Muzeum Narodowe w Kielcach;
Muzeum Narodowe w Gdańsku;
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku;
Muzeum Narodowe w Poznaniu;
Muzeum Narodowe w Lublinie;
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu;
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno‑Spożywczego w Szreniawie.
Działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie wspierania działalności kulturalnej
Jednym z głównych narzędzi wspierających działania kulturalnedziałania kulturalne w Polsce są programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to system pomocy dla instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych w zakresie edukacji i upowszechniania kultury, tworzenia nowych dzieł, ochrony zabytków, modernizacji infrastruktury kultury. W 2018 r. na 32 programy przeznaczono 383 miliony złotych. Oprócz programów stałych są także rocznicowe. Przykładem z 2019 r. jest program „Moniuszko” dla uczczenia 200. rocznicy urodzin kompozytora.
Najważniejsze programy prowadzone bezpośrednio przez MKiDN
Nazwa programu | Organ zarządzający | Cel |
---|---|---|
Teatr i Taniec | Departament Mecenatu Państwa | wspieranie produkcji spektakli teatralnych |
Kultura ludowa i tradycyjna | Departament Narodowych Instytucji Kultury | wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami oraz współczesnymi kontekstami ich występowania |
Narodowe kolekcje sztuki współczesnej | Departament Narodowych Instytucji Kultury | tworzenie i rozwój kolekcji sztuki współczesnej o randze zbiorów narodowych |
Regionalne kolekcje sztuki współczesnej | Departament Narodowych Instytucji Kultury | rozbudowa już istniejących wartościowych regionalnych kolekcji sztuki współczesnej |
Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży | Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej | wspieranie wydarzeń artystycznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym |
Edukacja artystyczna | Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej | pomoc finansowa dla najciekawszych projektów, skierowana do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych |
Infrastruktura kultury | Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej | modernizacja i rozbudowa infrastruktury instytucji kultury oraz innych podmiotów działających w tym obszarze |
Infrastruktura szkolnictwa artystycznego | Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej | modernizacja i rozbudowa infrastruktury szkół, placówek i uczelni artystycznych |
Kultura cyfrowa | Departament Własności Intelektualnej i Mediów | udostępnianie zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych oraz opracowanie i digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego |
Rozwój sektorów kreatywnych | Departament Własności Intelektualnej i Mediów | wsparcie rozwoju polskich sektorów kultury i kreatywnych (wzornictwa, muzyki, gier wideo, nowych mediów) oraz wzmacnianie ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej |
Promocja kultury polskiej za granicą | Departament Współpracy z Zagranicą | wzrost zainteresowania kulturą polską za granicą |
Działania Ministra Spraw Zagranicznych – Instytuty Polskie za granicą
Instytuty Polskie są ważnym narzędziem promocji kultury polskiej za granicą. Ich głównym zadaniem jest upowszechnianie polskiej kultury, wiedzy o historii i dziedzictwie narodowym w świecie, a także rozwijanie współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki i życia społecznego. Instytuty działają obecnie w 25 krajach. Są wspierane przez stronę polską przez krajowe instytucje kultury, które w swoich zadaniach umieściły współpracę międzynarodową, m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Książki, Instytut Teatralny, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Adama Mickiewicza.
Słownik
teatry, filharmonie, opery, operetki, orkiestry symfoniczne i kameralne, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły chóralne
tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury
instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji
instytucje kultury powołane do prowadzenia działalności artystycznej w dziedzinie teatru, muzyki, tańca, z udziałem twórców i wykonawców, w szczególności: teatry, filharmonie, opery, operetki, orkiestry symfoniczne i kameralne, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły chóralne
instytucje powołane przez ministra kultury bądź samorząd, które organizują działalność kulturalną w Polsce
„szeroki i złożony układ sposobów działania, norm, wartości i symboli, wierzeń i dzieł symbolicznych, który przez jakąś zbiorowość społeczną uważany jest za własny, jej w szczególności przysługujący, wyrosły z jej tradycji i historycznych doświadczeń oraz obowiązujący w jej obrębie”
Indeks górny Źródło: A. Kłoskowska, Kultury narodowe u korzeni, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s. 78. Indeks górny koniecŹródło: A. Kłoskowska, Kultury narodowe u korzeni, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s. 78.
instytucje kultury koordynowane bezpośrednio przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
zasady, którym podporządkowana jest działalność instytucji publicznych lub prywatnych, wywierających wpływ na zinstytucjonalizowane formy twórczości, rozpowszechniania i udostępniania treści oświatowych, artystycznych