Przeczytaj
Cechy referatu
Referat prezentuje fakty i poglądy przedstawione w pracach naukowych, które są referowane. Często charakteryzuje go zatem styl naukowy. Nie powinny się w nim znajdować słowa nacechowane emocjonalnie, zdrobnienia, potocyzmy, jak również środki stylistyczne, takie jak metafory, rozbudowane porównania, czy powtórzenia. Znajdziemy w nim za to naukową, często specjalistyczną terminologię, cytaty, parafrazyparafrazy czy omówienia wyników badań, czy cudzych poglądów. Referat w mniejszym stopniu prezentuje sądy i oceny jego autora, stąd oczekiwanie obiektywizmu wypowiedzi.
Wśród cech referatu należy ponadto wymienić rzetelność i wiarygodność, logiczną kompozycję i komunikatywność.
Wyróżnia się dwa zasadnicze typy referatu. Referat odtwórczy jest rzetelną kompilacją źródeł, dzięki którym referent może zaprezentować dany problem. Jego rola sprawdza się więc do wyboru i logicznego zestawienia odpowiedniej bibliografii oraz do przemyślanego skomponowania całej pracy. W razie braku odpowiednich źródeł dotyczących referowanego tematu, autor musi wykazać się kreatywnością i w oparciu o własną wiedzę, intuicję oraz o źródła pośrednie stworzyć referat twórczy. Warto pamiętać, że specyficzną odmianą referatu jest koreferat. Pełni on zazwyczaj funkcję polemiczną lub rozszerza optykę referatu o nowy punkt widzenia na dane zagadnienie.
Budowa referatu
Przystępując do pracy nad referatem, należy najpierw sformułować temat, określić cel, wybrać zagadnienia, zebrać materiał (cytaty, fragmenty etc.), uporządkować materiał. Referat trzeba opatrzyć tytułem i zawrzeć w nim następujące elementy:
W czasie wygłaszania referatu (podobnie jak w przypadku przemówienia) należy zwrócić uwagę na dykcję, właściwe akcentowanie, odpowiednią mimikę, gestykulację oraz kontakt wzrokowy z odbiorcami.
Przykładowy referat wraz z krokami:
Słownik
(gr. paráphrasis – omówienie) – swobodne przerobienie utworu literackiego lub czyjejś wypowiedzi rozwijające i/lub modyfikujące treść pierwowzoru