Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑blue

Wiązanie ukryte w monecie

Na poniższych ilustracjach przedstawiono monety, wykonane z różnych metali, m.in. z miedzi. Wiek monet wskazuje na to, że materiał, z którego zostały zrobione, cechuje się wyjątkową trwałością. Z czego to wynika?

1
Polecenie 1

Co by się stało, gdybyśmy zdecydowali, że chlorek miedzi(I) CuCl jest równie dobrym materiałem do wykonania monet? Czy łatwo byłoby ukształtować monetę z CuCl? Spróbuj odpowiedzieć na to pytanie.

RIZrCPB3jEra4
(Uzupełnij).
bg‑blue

Unikalne właściwości metali oraz ich stopów

Metale oraz ich stopystopstopy mają wszechstronne zastosowania. Wynikają one z właściwości substancji, które są powiązane z budową chemiczną i faktem, że w metalach występuje wiązanie metalicznewiązanie metalicznewiązanie metaliczne. Poniższa oś przedstawia właściwości typowe dla różnych metali.

R1S6AKHLqvBHL1
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: pixabay.com, wikipedia.org, dostępny w internecie: pixabay.com, wikipedia.org, domena publiczna.
bg‑blue

Podsumowanie

Wiązania metaliczne pozwalają wyjaśnić, dlaczego metale mogą na przykład przewodzić prąd lub zginać się bez zerwania. Należy pamiętać, że właściwości substancji o wiązaniu metalicznym bywają odmienne. Sód jest metalem miękkim, a żelazo twardym. Jedyne, co łączy oba metale, to fakt istnienia wiązania metalicznego.

Warto również nie zapomnieć, że poznanie charakterystycznych cech metali wymaga wykonania wielu doświadczeń i niekiedy długotrwałych obserwacji. Dlatego należy być ostrożnym przy dokonywaniu identyfikacji metali i ich stopów.

1
Polecenie 2

1

Na tablicy interaktywnej zapisz te właściwości, które Twoim zdaniem są charakterystyczne dla folii wykonanej z aluminium, przedstawionej na ilustracji.

RI0a5ghi8AIy81
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Źródło: dostępny w internecie: pexels.com, domena publiczna.
RZGVIO2NfuFZP
(Uzupełnij).

Słownik

wiązanie metaliczne
wiązanie metaliczne

oddziaływanie jonów dodatnich metali i elektronów walencyjnych, które poruszając się w całej objętości metalu tworzą tzw. gaz elektronowy

szereg aktywności metali
szereg aktywności metali

metale ułożone wg zmieniającej się stopniowo (malejącej lub rosnącej) aktywności chemicznej

stop
stop

substancja składająca się z dwóch lub więcej pierwiastków chemicznych, z których  przynajmniej jeden jest metalem i przeważa ilościowo

absorbować
absorbować

(łac. absorbero „pochłaniać”) w przypadku absorpcji światła, elektrony pochłaniają promieniowanie świetlne, które na nie pada

częstotliwość
częstotliwość

zjawisko powtarzalne w określonym odstępie czasu

Bibliografia

Bielański A., Podstawy Chemii nieorganicznej, t. 1‑2, Warszawa 2010.

Cox P. A.Krótkie wykłady. Chemia nieorganiczna, Warszawa 2012.

Czerwiński A., Czerwińska A., Jeziorna M., Kańska M., Chemia 3. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego, technikum, Warszawa 2004.

Encyklopedia PWN

Greenwood N. N., Earnshaw A., Chemistry of the elements, 2nd Edition, Oksford 1997.

Litwin M., Styka‑Wlazło Sz., Szymońska J., To jest chemia 1, Warszawa 2013.