Przeczytaj
Warto przeczytać
Zgodnie z I zasadą dynamiki Newtona, jeżeli wartość siły wypadkowej, działającej na poruszające się z pewną prędkością początkową () ciało jest równa zero, to ciało to nie zmieni swojej prędkości. Poruszać się ono będzie ruchem jednostajnym, po linii prostej. Zmiana trajektorii ciała wymaga siły. Szczególnym przypadkiem jest ruch po okręgu, w którym poruszające się ciało pozostaje w stałej odległości od środka okręgu. Wielkość jest promieniem okręgu. Ten szczególny rodzaj siły nazywany jest siłą dośrodkowąsiłą dośrodkową, a jej wartość jest proporcjonalna do kwadratu prędkości, z jaką porusza się ciało. Wyrażana jest ona wzorem:
gdzie jest masą ciała, natomiast - prędkością liniową, z jaką ciało to porusza się po okręgu. Gdy wartość prędkości liniowej jest stała (), ruch jest jednostajny.
Siła dośrodkowaSiła dośrodkowa jest siłą zmieniającą kierunek wektora prędkości. Ma zwrot do środka okręgu (a więc kierunek zgodny z promieniem).
Rolę siły dośrodkowej mogą pełnić różne siły. Na przykład:
Siła naciągu nici, na której kręci się niewielki ciężarek.
Siła grawitacji działająca na satelitę geostacjonarnego (tj. takiego, który stale znajduje się nad jednym punktem obracającej się Ziemi).
Siła elektrostatyczna sprawiająca, że elektron krąży po orbicie wokół jądra atomowego.
Przykład 1.
Wyznaczmy wartość siły dośrodkowejsiły dośrodkowej , działającej na kulkę o masie , która obraca się na sznurku o długości (Rys. 2.). Kulka porusza się po okręgu, ze stałą prędkością .
Wyznaczenie wartości siły dośrodkowej wymaga przede wszystkim uzgodnienia jednostek. Zapiszmy dane, zawarte w treści zadania, w jednostkach podstawowych układu SI.
Następnie wykorzystajmy wzór opisujący wartość siły dośrodkowej:
Wyznaczona wartość siły - intuicyjnie rzecz biorąc - nie jest duża. Zwróćmy jednak uwagę, że wzrost prędkości spowoduje znaczące jej zwiększenie. Wynika to z proporcjonalności wartości siły dośrodkowej do kwadratu prędkości liniowej.
Wyobraźmy sobie, że prędkość liniowa ciała wzrośnie dwukrotnie, do wartości . Zauważmy, że wartość siły dośrodkowej wynosi w tym przypadku
Jest to wartość czterokrotnie większa, tzn.
Źródłem siły dośrodkowej w tym przypadku jest siła naciągu nici, która utrzymuje kulkę w stałej odległości od środka okręgu. W sytuacji, gdyby siła ta nagle przestała działać, np. wskutek zerwania nici, kulka zaczęłaby poruszać się po linii prostej lub po paraboli, jeżeli uwzględnilibyśmy ruch w polu grawitacyjnym Ziemi.
Wartość siły dośrodkowej możemy także wyznaczyć, znając prędkość kątową, z jaką porusza się ciało.
Satelita geostacjonarny jest obiektem wystrzelonym na orbitę okołoziemską, który nie zmienia swojej wysokości, a dodatkowo stale znajduje się nad jednym punktem Ziemi. Możliwe jest to wtedy, gdy jego orbita (orbita geostacjonarnaorbita geostacjonarna) znajduje się w płaszczyźnie równika, co jest związane z ruchem obrotowym planety. Pomiar prędkości liniowej takiego satelity nie jest prosty, ponieważ odległość pomiędzy obiektem a obserwatorem jest duża. Większość satelitów geostacjonarnych krąży wokół Ziemi w odległości od jej środka.
Przykład 2.
Wyznacz wartość siły dośrodkowej działającej na satelitę geostacjonarnego o masie , który krąży po orbicie kołowej w odległości od środka Ziemi.
Prędkość kątową , z jaką satelita porusza się po orbicie, możemy zapisać jako stosunek kąta pełnego wyrażonego w radianach do wartości okresu , w jakim kąt ten jest zakreślany,
W rozpatrywanym przypadku wartość okresu jest równa . Należy pamiętać, że w obliczeniach wartość okresu należy wyrazić w sekundach: . (Ściślej rzecz biorąc, okres obiegu satelity geostacjonarnego odpowiada dobie gwiazdowej, czyli
Relacja wiążąca wartość prędkości liniowej i prędkości kątowej w ruchu po okręgu ma postać
Wykorzystajmy tę relację we wzorze na siłę dośrodkową:
Siłą dośrodkowąSiłą dośrodkową powodującą ruch satelity jest siła grawitacji. Oszacujmy wartość siły dośrodkowej oddziałującej na satelitę geostacjonarnego o masie , który krąży po orbicie kołowej o promieniu . Mamy
Zauważmy, że obliczona wartość siły dośrodkowej nie jest duża. Odpowiada ona sile koniecznej do utrzymania nad ziemią odważnika o masie . Oczywiście obliczona siła dośrodkowa jest też siłą grawitacji, z jaką Ziemia przyciąga satelitę i może być obliczona z prawa powszechnego ciążenia.
Słowniczek
(ang.: geostationary orbit) - orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Okres obiegu satelity geostacjonarnego, równy czasowi pełnego obrotu planety, wynosi 24 h (ściślej - 23 godziny, 56 minut i 4 sekundy - czyli tyle, ile trwa doba gwiazdowa).
(ang.: centripetal force) wypadkowa wszystkich sił, działających na ciało poruszające się ruchem jednostajnym po okręgu.