Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e- materiału?Jak korzystać z e- materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
Struktura e‑materiału
Poniższe opracowanie zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach Twojej samodzielnej nauki. Dzięki nim zdobędziesz lub utrwalisz wiedzę na temat nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń.
Ten e‑materiał składa się z pięciu materiałów multimedialnych.
Film edukacyjny
Elektroniczne systemy nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń
Film edukacyjnyElektroniczne systemy nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń
zaprezentuje Ci systemy: nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń zależnie od wielkości produkcji oraz dostarczania elementów części do stanowisk montażowych. Pokaże Ci przepływową linię produkcyjną, mechaniczne układy chwytające, urządzenia transportu wewnętrznego, sposób wykorzystania robotów przemysłowych w procesie dostarczania elementów części maszyn do stanowisk montażowych oraz wykorzystania robotów w procesie montażu, a także zaprezentuje złożone systemy nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń, elektronicznych systemów (czujniki, sterowniki) nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń oraz elektronicznych systemów sterowania procesami obróbki i montażu części maszyn i urządzeńFilm edukacyjny
Kontrola jakościowa procesów wytwarzania części maszyn i urządzeń
Film edukacyjnyKontrola jakościowa procesów wytwarzania części maszyn i urządzeń
zawiera prezentację kontroli jakości na stanowisku obróbki części maszyn, urządzeń i na stanowisku montażu elementów maszyn, urządzeń, statystycznej kontroli jakości na produkcji części maszyn, kontroli jakości gotowego wyrobu, zadań kontrolera jakości produkcji (na stanowisku pracy, na stanowisku linii produkcyjnej, gotowego wyrobu) oraz prezentację narzędzi pomiarowych, urządzeń pomiarowych stosowanych w kontroli jakości części maszynFilm edukacyjny
Kontrola stanu technicznego maszyn i urządzeń
Film edukacyjnyKontrola stanu technicznego maszyn i urządzeń
to prezentacja kontroli wstępnej, okresowej i specjalnej (diagnostyki technicznej), sposób zabezpieczania, oznakowania maszyny i urządzenia zgodnie z zasadami BHP poddawane kontroli technicznej. Przybliża też zadania Urzędu Dozoru Technicznego (formę dozoru technicznego, rodzaje, zakres i terminy badań technicznych dla poszczególnych rodzajów urządzeń technicznych)Film edukacyjny
Gospodarka materiałowa – zarządzanie odpadami
Film edukacyjnyGospodarka materiałowa – zarządzanie odpadami
zawiera prezentację roli i znaczenia gospodarki materiałowej małej firmy, średniego zakładu mechanicznego oraz dużego zakładu produkcyjnego, technicznego przygotowania produkcji (TPP), procesów zaopatrzenia materiałowego, procesów magazynowania i zarządzania zapasami, komputerowego wspomagania gospodarki materiałowej (systemy komputerowe odpowiedzialne za zarządzanie magazynami). Zawarta w nim jest również klasyfikacja odpadów (wg. klasyfikacji na 5 podstawowych rodzajów: metaliczne, niemetaliczne, mineralne, komunalne i energii cieplnej) oraz zarządzanie odpadami produkcji (recykling), w której zaprezentowano kryteria o charakterze fizykochemicznym, biologicznym, technologicznym, ekonomicznym odpadów tj.: źródło pochodzenia – sfera powstawania, kryterium surowcowe, stan skupienia, skład chemiczny, toksyczność, stopień zagrożenia dla środowiska, stopień przydatności (branżowej) do dalszego wykorzystaniaPlansza interaktywna
Programy komputerowe wspomagające proces nadzorowania procesów obróbki i montażu maszyn i urządzeń
Plansza interaktywnaProgramy komputerowe wspomagające proces nadzorowania procesów obróbki i montażu maszyn i urządzeń
zaprezentuje Ci podstawowe systemy komputerowe związane bezpośrednio z produkcją tj.: CAD, PLM, MES, CAM, SCM, CMMS i ERP, a także gospodarką magazynową. Prezentuje inne systemy komputerowe wspomagające proces nadzorowania procesów obróbki i montażu maszyn, urządzeń.
Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzające
Interaktywne materiały sprawdzające
pozwalają zweryfikować poziom opanowania wiedzy i umiejętności zawartych w e‑materiale.Słownik pojęć dla e‑materiału
Słownik pojęć dla e‑materiału
zawiera objaśnienia specjalistycznego słownictwa występującego w całym materiale.Przewodnik dla nauczyciela
Przewodnik dla nauczyciela
zawiera sugestie do wykorzystania e‑materiału w ramach pracy dydaktycznej.Przewodnik dla uczącego się
Przewodnik dla uczącego się
zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.Netografia i bibliografia
Netografia i bibliografia
stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.Instrukcja użytkowania
Instrukcja użytkowania
, objaśnia działanie e‑materiału oraz poszczególnych jego elementów.
- Wprowadzenie
- Elektroniczne systemy nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń
Film edukacyjny
- Kontrola jakościowa procesów wytwarzania części maszyn i urządzeń
Film edukacyjny
- Kontrola stanu technicznego maszyn i urządzeń
Film edukacyjny
- Gospodarka materiałowa – zarządzanie odpadami
Film edukacyjny
- Programy komputerowe wspomagające proces nadzorowania procesów obróbki i montażu maszyn i urządzeń
Plansza interaktywna
- Interaktywne materiały sprawdzające
- Słownik pojęć dla e-materiału
- Przewodnik dla nauczyciela
- Netografia i bibliografia
- Instrukcja użytkowania
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Jak korzystać z e‑materiału?
Opracowane w tym e materiale multimedia, interaktywne materiały sprawdzające i słownik pojęć mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz do pracy w zawodzie technik mechanik.
W skład multimediów wchodzą cztery filmy edukacyjne i plansza interaktywna. Przybliżają one wiadomości z zakresu nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń.
Na co powinieneś zwrócić uwagę?
Podczas pracy z tym materiałem, który może nużyć ilością danych do zapamiętania staraj się zmieniać formę zdobywanej wiedzy. Zapoznaj się z materiałem z filmu, ale chwilę potem zobacz dany element w planszy interaktywnej.
Sprawdzaj swoje dawki wiedzy wykonując ćwiczenia, ale dopiero na końcu użyj testu z ćwiczenia .
Analizując materiał multimedialny pamiętaj, że to nie jest jedyna wiedza na ten temat. Dlatego zaglądaj do materiałów dedykowanych do tego obszaru tematycznego. Znajdziesz je w netografii.
Netografia jest ważna. Póki nie będziesz posiadał podstawowej wiedzy i własnego przekonania (doświadczenia) o znaczeniu środków transportu drogowego w globalnym transporcie rzeczy, nie radzę Ci szukać informacji w niepewnych miejscach w internecie. Mogą one zawierać błędy. Stąd lepiej poznaj podstawy, żeby zweryfikować informacje nieprawdziwe.
Słownik pojęć dla e‑materiału pozwoli Ci nabyć słownictwo fachowe dedykowane do tego materiału. Nie wahaj się go używać. Oczywiście nie chodzi o naukę na pamięć pojęć w nim zawartych, ale o przyswojenie sobie wiedzy o hasłach w nim zawartych.
Metody pracy samodzielnej
Pamiętaj o podtrzymaniu motywacji. Kiedy Ci jej będzie brakować, użyj ćwiczeń. Dowiesz się czego nie wiesz. Do dobry start do tego, żeby się dowiedzieć. Na każdym etapie nauki rób własne notatki. Nie kopiuj tego co już jest zapisane — pisz własnymi słowami. Możesz też próbować wpisywać tylko hasła — dzięki nim rozwiniesz swoją pamięć. Dobrą metodą jest zadawanie sobie pytań i odpowiadanie na nie. Możesz to zrobić z każdym (rodzina, kolega, przyjaciel). To dodatkowa motywacja do zapamiętania informacji o kontroli jakościowej procesów, kontroli stanu technicznego czy gospodarce materiałowej. Może przy okazji zainspirujesz kogoś i zacznie zdobywać wiedzę z tej dziedziny? Szczególnie, ze gospodarowanie odpadami jest bardzo ważnym elementem działalności proekologicznej.
Inną metodą jest opowiedzenie czego się nauczyłeś, ale na głos komuś z rodziny. Spróbuj wytłumaczyć znaczenie gospodarki materiałowej cytując kilka danych, które wskazują na nowinki komuś z domowników lub kolegów. Wskaż trendy, dopytaj co inni o tym sądzą. Włącz myślenie krytyczne, dyskutuj i polemizuj.
W całym materiale zwróć uwagę na powtarzające się treści.
To znaczy, że:
są ważne
powtórzone są po to, abyś je dobrze zapamiętał.
Dlatego warto powtarzać.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych zasobów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows lub nowszy
OS X lub nowszy
GNU/Linux z jądrem w wersji lub nowszej RAM
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji
Firefox w wersji
Safari w wersji
Opera w wersji
Microsoft Edge w wersji
Internet Explorer w wersji
Urządzenia mobilne:
RAM iPhone/iPad z systemem iOS lub nowszym
Tablet/Smartphone z systemem Android (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium (lub nowszym) np. Chrome , Samsung Browser , szerokość co najmniej
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści