Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Treść przewodnikaTreść przewodnika
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiału?Jak korzystać z e‑materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
Treść przewodnika
Celem e‑materiału jest ułatwienie przyswojenia wiedzy, jednakże należy pamiętać, że nie wyczerpuje on opracowanego tematu, a jedynie daje Ci bardzo dobre podstawy do zdobycia wiedzy w zakresie czynności związanych z budową i konserwacją przewodów kominowych.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Struktura e‑materiału
Wszystkie elementy e‑materiału są ze sobą powiązane ich tematyką. W każdym z nich znajdziesz niezbędne informacje, które umożliwią przyswojenie wiedzy z zakresu czynności związanych z budową i konserwacją przewodów kominowych.
Niniejszy e‑materiał składa się z trzech części: wprowadzenia, materiałów multimedialnych oraz obudowy dydaktycznej. Każda z nich zawiera powiązane tematycznie elementy składowe.
1. Wprowadzenie
Przedstawia podstawowe informacje o e‑materiale, które ułatwią użytkownikowi wstępne zapoznanie się z zawartością materiału: odniesienia do podstawy programowej, zakres tematyczny oraz .
2. Materiały multimedialne
To multimedia, które ułatwiają uczącemu się przyswojenie wiedzy. Materiał Narzędzia kominiarskie składa się z czterech materiałów multimedialnych:
Galeria zdjęć – Narzędzia kominiarskieGaleria zdjęć – Narzędzia kominiarskie
To kolekcja fotografii przedstawiająca m.in: zestaw linowy, szczotki kominowe, gracę kominiarską, przepychacz, zestaw do czyszczenia mechanicznego, kołowrotek do czyszczenia kominów od dołu, łyżkę kominiarską, lusterko, zapałki dymowe.
Animacja 3D – Montaż narzędzi kominiarskich do czyszczenia ręcznegoAnimacja 3D – Montaż narzędzi kominiarskich do czyszczenia ręcznego
Przedstawia montaż narzędzi kominiarskich (zestawu linowego, czyli szczotki, kuli, aparatu oraz liny) z wykorzystaniem fotografii 2D/3D.
Animacja 3D – Montaż narzędzi kominiarskich do czyszczenia mechanicznegoAnimacja 3D – Montaż narzędzi kominiarskich do czyszczenia mechanicznego
Prezentuje montaż i demontaż urządzenia do mechanicznego czyszczenia kanałów kominowych z zewnątrz w pełnej panoramie, a wszystko to z perspektywy obserwatora obchodzącego obiekt wokół.
Film instruktażowy (tutorial) – Dobór szczotek oraz innych narzędzi do czyszczenia kanałów kominowychFilm instruktażowy (tutorial) – Dobór szczotek oraz innych narzędzi do czyszczenia kanałów kominowych
Dzięki niemu dowiesz się, kim jest kominiarz, jakie powinien mieć kompetencje i kwalifikacje, a także zobaczysz go przy pracy, czyli pomiarze przekroju komina i wizualnej ocenie materiału, z jakiego jest wykonany komin oraz identyfikacji rodzaju zabrudzenia kanału.
3. Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzająceInteraktywne materiały sprawdzające
Dzięki interesującym formom (quizy, puzzle, krzyżówki) sprawdzisz poziom opanowania wiedzy z zakresu wiedzy na temat narzędzi kominiarskich, doboru do czyszczenia kanałów kominowych oraz ich montażu.
Słownik pojęć do e‑materiałuSłownik pojęć do e‑materiału
Zawiera specjalistyczne słownictwo, które występuje w całym e‑materiale wraz z wyjaśnieniami/definicjami.
Przewodnik dla nauczycielaPrzewodnik dla nauczyciela
Zawiera sugestie do wykorzystania e‑materiału w ramach pracy dydaktycznej.
Przewodnik dla uczącego sięPrzewodnik dla uczącego się
To wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia
Stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.
Instrukcja użytkowaniaInstrukcja użytkowania
Objaśnia działanie e‑materiału oraz poszczególnych jego elementów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Jak korzystać z e‑materiału?
Opracowane w tym e‑materiale multimedia i ćwiczenia mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz pracy w zawodzie kominiarz.
Galerie zdjęć, animacje oraz film instruktażowy przybliżą najważniejsze informacje z zakresu czynności związanych z budową i konserwacją przewodów kominowych.
Po obejrzeniu galerii zdjęć możesz samodzielnie przygotować notatki np. w formie „Przemyślnika”, czyli swobodnego notowania refleksji, w których adresatem i odbiorcą jest Ty sam.
Po zapoznaniu się z animacjami i filmem możesz napisać alternatywne scenariusze - np. z wykorzystaniem ról uczeń‑mistrz bądź nagrać film (komórką), w którym Twój kolega/koleżanka wcieli się w rolę kominiarza.
Interaktywne materiały sprawdzające umożliwiają zweryfikowanie poziomu własnej wiedzy i uzyskania szybkiej i precyzyjnej informacji zwrotnej. Pamiętaj, że w razie problemów zawsze możesz poprosić o pomoc nauczyciela.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych materiałów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows 7 lub nowszy;
OS X 10.11.6 lub nowszy;
GNU/Linux z jądrem w wersji 4.0 lub nowszej 3GB RAM.
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji 69.0.3497.100;
Firefox w wersji 62.0.2;
Safari w wersji 11.1;
Opera w wersji 55.0.2994.44;
Microsoft Edge w wersji 42.17134.1.0;
Internet Explorer w wersji 11.0.9600.18124.
Urządzenia mobilne:
2GB RAM iPhone/iPad z systemem iOS 11 lub nowszym;
Tablet/Smartphone z systemem Android 4.1 (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium 69 (lub nowszym) np. Chrome 69, Samsung Browser 10.1, szerokość co najmniej 420 px.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści