Do sterowania prezentacją można wykorzystać przyciski akcji. Dzięki nim w każdej chwili można na przykład wrócić do poprzedniego slajdu lub do początku prezentacji. Zawierają one między innymi strzałki kierunkowe oraz inne łatwe do odczytania symbole, np**.: Strona główna, Dźwięk, Koniec**. Zobacz, jakie przyciski akcji możesz znaleźć. Najedź kursorem myszy na wybraną ikonę i przeczytaj opis wybranego narzędzia.
RfEl4Vcd5hzwi1
W zależności od programu narzędzia te mogą być umieszczone w różnych miejscach, a ich ikony mogą się nieznacznie różnić nazwą i oznaczeniem. Program Microsoft Office PowerPoint
RBBUw2c5QuQRJ1
Program LibreOffice Impress
R1SfaCwY4sn8Y1
W klasie szóstej będziesz stosować podstawowe przyciski akcji. Po uruchomieniu pokazu prezentacji, wystarczy kliknąć na taki przycisk, a pojawi się odpowiedni slajd. Na dalszym etapie nauki nauczysz się zmieniać ustawienia domyślnie proponowane przez program.
W przykładowej prezentacji wstawiono przyciski akcji, które umożliwią powrót do poprzedniego oraz pierwszego slajdu.
R1FWWUMtry2h01
Ćwiczenie 1
Wstaw w swojej prezentacji przyciski akcji, które umożliwią ci sterowanie prezentacją. Zastanów się, które przyciski możesz do tego wykorzystać. Jeśli masz problem z wykonaniem zadania przeczytaj instrukcję i obejrzyj film w wybranym środowisku.
Przyciski akcji umożliwiają poruszanie się po prezentacji w dowolny sposób.
Ćwiczenie 3
REnPNsPlsf87W1
iXbaCgcPwr_d297e96
Aby wstawić przycisk akcji, wykonaj zapisane poniżej czynności.
Wybierz slajd, w którym chcesz wstawić przyciski akcji.
Odszukaj w twoim programie przyciski akcji.
Wybierz jeden z nich, np. Poprzedni.
Wstaw go na slajd, rysując wskaźnikiem myszy.
Zatwierdź domyślne ustawienie.
Wstaw przycisk akcji Początek.
Uruchom pokaz i sprawdź uzyskany efekt.
Obejrzyj film.
R17MvKorlTRcl1
iXbaCgcPwr_d297e112
Wstawianie przycisku akcji.
Odszukaj w twoim programie przyciski akcji.
Wybierz jeden z nich, np. strzałkę w lewo. W naszym przykładzie jest to gryleft.
Wstaw go na slajd, korzystając z menu kontekstowego.
Przesuń w odpowiednie miejsce.
W oknie Interakcja wybierz czynność Przejdź do poprzedniego slajdu.
Wstaw przycisk akcji, np. gryup i wybierz czynność Przejdź do pierwszego slajdu.
Uruchom pokaz i sprawdź uzyskany efekt.
Obejrzyj film.
R1duuhjZvMqg21
iXbaCgcPwr_d5e283
Formatowanie przycisków akcji
Po umieszczeniu na slajdzie przycisku akcji możesz go formatować, a więc zmienić kolor wypełnienia linii konturu oraz dodać różne efekty. Sposób formatowania obiektów znasz już z klasy piątej. Te same narzędzia wykorzystasz do modyfikowania przycisków akcji. Jeśli prezentacja składa się z wielu slajdów, jest to żmudne i pracochłonne zadanie. Gdy korzystasz z podstawowych przycisków, typu: Poprzedni, Następny, Początek, Koniec, możesz skopiować sformatowany przycisk akcji i wklejać go na inne slajdy. Dzięki temu zachowasz spójność i zaoszczędzisz czas.
W przykładowej prezentacji sformatowano przyciski akcji i skopiowano do pozostałych slajdów.
Ryxf1PiLKKg4m1
Ćwiczenie 4
Sformatuj przyciski akcji w swojej prezentacji tak, aby dopasować je kolorystycznie do tła. Dodaj efekty, o ile twój program ma odpowiednie funkcje. Wstaw przyciski na pozostałe slajdy. Sprawdź ich działanie. Jeśli masz problem z wykonaniem zadania, przeczytaj instrukcję i obejrzyj pokaz.
Wskazówka
Aby sformatować przycisk akcji, wykonaj zapisane poniżej czynności.
Odszukaj narzędzia do formatowania obiektów.
Zmodyfikuj ikony przycisków akcji według własnego uznania. Możesz na przykład dodać obramowanie w kontrastowym kolorze lub zastosować wybrany efekt graficzny.
Wstaw przyciski akcji na pozostałe slajdy. Możesz wykorzystać kopiowanie.
Do sterowania prezentacją można wykorzystać przyciski akcji. Zawierają one między innymi strzałki kierunkowe lub inne łatwe do odczytania symbole. Umożliwiają poruszanie się po prezentacji w dowolny sposób. Przyciski akcji możesz formatować, tak jak inne obiekty na slajdzie. Dzięki temu dopasujesz je kolorystycznie do tła.