Rodzaje dachów
WIZUALIZACJA 3D
Spis treści
1. Dach płaski1. Dach płaski
2. Dach jednospadowy2. Dach jednospadowy
3. Dach dwuspadowy3. Dach dwuspadowy
4. Dach czterospadowy (kopertowy)4. Dach czterospadowy (kopertowy)
5. Dach wielospadowy5. Dach wielospadowy
6. Dach namiotowy6. Dach namiotowy
7. Dach uskokowy7. Dach uskokowy
8. Dach półszczytowy (inaczej dach przyczółkowy)8. Dach półszczytowy (inaczej dach przyczółkowy)
9. Dach dwuspadowy niesymetryczny9. Dach dwuspadowy niesymetryczny
10. Dach wieżowy kopulasty10. Dach wieżowy kopulasty
11. Dach wieżowy ostrosłupowy11. Dach wieżowy ostrosłupowy
12. Dach naczółkowy12. Dach naczółkowy
13. Dach mansardowy13. Dach mansardowy
14. Dach mansardowy polski14. Dach mansardowy polski
1. Dach płaski
Dach płaski charakteryzuje się pochyleniem połaci dachowej, czyli jego spadkiem, pod kątem 2‑15°. Dach ten, nazywany stropodachem (ocieplanym w budynkach mieszkalnych), pełni podwójną funkcję – dachu i stropu nad ostatnią kondygnacją.
Wizualizacja trzy de ukazuje budynek z dachem płaskim. Budynek ma kształt prostopadłościanu; z przodu znajdują się drzwi wejściowe, a na bocznej ścianie dwa okna. Na dachu umieszczono kominek wentylacyjny.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
2. Dach jednospadowy
Dach jednospadowy to konstrukcja posiadająca jedną połać dachową, najczęściej na planie prostokąta. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja trzy de przedstawia budynek mieszkalny z dachem jednospadowym. Budynek składa się z czterech ścian, dwie przeciwległe wyraźnie różnią się wysokością, zaś dwie pozostałe mają kształt czworokąta o skośnym boku w górnej części. Dach pokryty jest dachówką, znajduje się na nim komin.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
3. Dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy, którego zaletami są prostota i niskie koszty wykonania, jest zbudowany z dwóch skośnych prostokątnych połaci, zamkniętych ścianami szczytowymi od strony dwóch pozostałych elewacji; stykają się one w kalenicy (linii szczytowej utworzonej na przecięciu połaci dachowych), która biegnie równolegle do szerokości budynku. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja trzy de ukazuje budynek mieszkalny z dachem dwuspadowym. Dom znajduje się na planie prostokąta, na jednej ze ścian widoczne są drzwi wejściowe, a na innej dwa okna. Dach pokryty jest dachówką, na jednej z połaci znajduje się komin.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
4. Dach czterospadowy (kopertowy)
Dach czterospadowy, zbudowany jest z dwóch bocznych połaci o rzucie trójkąta oraz przylegających do nich dwóch połaci podłużnych trapezowych. Pomimo tego, iż stanowi skomplikowane i drogie rozwiązanie, dach ten jest często wykorzystywany zarówno w przypadku gotowych projektów domów, jak i w planach indywidualnych. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Na wizualizacji trzy de przedstawiono budynek mieszkalny z dachem czterospadowym złożonym z dwóch połaci o kształcie trójkąta oraz dwóch pozostałych w kształcie trapezu. Na jednej z połaci widoczny jest komin, dach pokryty jest dachówką.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
5. Dach wielospadowy
Dach, w którym jego połacie krzyżują się. To skomplikowana konstrukcja, kontaminacja różnych rodzajów dachów, łączących się wzdłuż krawędzi ukośnych (gdzie umieszcza się krokwie) i poziomych, czyli w kalenicach. Dach wielospadowy jest często wykorzystywany w większych domach jednorodzinnych, pokrywając poddasze użytkowe. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja przedstawia model trzy de budynku mieszkalnego pokrytego dachem wielospadowym. Dwie połacie tego dachu mają kształt trapezu, jedna z nich kształt trójkąta, zaś czwarta połać ma bardziej skomplikowaną konstrukcję wzbogaconą dodatkowym dachem. Na jednej z połaci znajduje się komin.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
6. Dach namiotowy
Dach składający się z czterech połaci – każda o rzucie trójkąta – połączonych punktem szczytowym. Dach ten usytuowany jest na planie kwadratu, zatem wszystkie jego połacie mają tę samą długość. Konstrukcja ta wymusza również brak kalenicy.
Wizualizacja trzy de ukazuje budynek mieszkalny na planie kwadratu z dachem namiotowym. Wszystkie połacie dachu mają kształt trójkątów połączonych wierzchołkami w jednym punkcie.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
7. Dach uskokowy
Dach składający się z kilku części, w których każda jest dachem dwu- lub czterospadowym o takim samym lub zbliżonym kącie nachylenia połaci. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Na wizualizacji ukazano model trzy de budynku mieszkalnego na planie kwadratu z dachem uskokowym. Dach ten składa się z dwóch poziomów, poziom wyższy ma kształt dachu namiotowego złożonego z czterech trójkątnych połaci połączonych wierzchołkami oraz dolnym poziomem złożonym z czterech połaci w kształcie trapezu. Pomiędzy dolną a górną połacią znajduje się niewielka ścianka.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
8. Dach półszczytowy (inaczej dach przyczółkowy)
Odmiana dachu dwuspadowego z umieszczonym w ścianie szczytowej szerokim okapem. Fragment ściany, który znajduje się nad okapem, to półszczyt górny lub przyczółek. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja przedstawia model trzy de budynku mieszkalnego o dachu półszczytowym. Jest to dach o dwóch identycznych połaciach jak w dachu dwuspadowym, jednak w ścianach szczytowych znajdują się dodatkowe połacie okapów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
9. Dach dwuspadowy niesymetryczny
Dach dwuspadowy, którego połacie mają różne nachylenia. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja trzy de ukazuje model budynku mieszkalnego z dachem dwuspadowym niesymetrycznym złożonym z dwóch połaci o różnej wielkości i kącie nachylenia. Połacie łączą się w kalenicy.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
10. Dach wieżowy kopulasty
Dach namiotowy na planie wieloboku lub koła; przyjmuje kształt stożka (kopuły).
Wizualizacja trzy de ukazuje budynek z dachem wieżowym kopulastym. Budynek znajduje się na planie kwadratu, jego dach stanowi półokrągłą kopułę z dodatkową nadbudową wykończoną dachem stanowiącym mniejszą kopułę.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
11. Dach wieżowy ostrosłupowy
Dach namiotowy na planie wieloboku lub koła; przyjmuje kształt wysokiego, zwężonego ostrosłupa.
Wizualizacja trzy de przedstawia budynek z dachem wieżowym ostrosłupowym. Jest to wieża na planie kwadratu z oknem w każdej ze ścian. Dach ma kształt ostrosłupa o sześciu ścianach.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
12. Dach naczółkowy
Odmiana dachu dwuspadowego o ściętych narożach, tworzących tzw. naczółki. Dach naczółkowy może pokrywać zarówno poddasze użytkowe, jak i nieużytkowe. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja przedstawia model trzy de budynku mieszkalnego o dachu naczółkowym. Jest to dach dwuspadowy o ściętych narożach tworzących dodatkowe powierzchnie.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
13. Dach mansardowy
Dach dwu- lub czterospadowy, posiadający dwa rodzaje połaci dachowych: górną i dolną. To dach dwukondygnacyjny o konstrukcji łamanej, oddzielającej od siebie dwie połacie murem, gzymsem lub uskokiem.
Wyróżniamy dwa typy dachu mansardowego:
– francuski – górna połać ma spadek około 30°, zaś dolna około 60°,
– polski – dolna i górna połać mają ten sam spadek.
Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja przedstawia model trzy de budynku mieszkalnego o dachu mansardowym. Jest to dach dwuspadowy. Każda z połaci składa się z dwóch części o różnym kącie nachylenia.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
14. Dach mansardowy polski
Dach dwu- lub czterospadowy, posiadający dwa rodzaje połaci dachowych: górną i dolną. To dach dwukondygnacyjny o konstrukcji łamanej, oddzielającej od siebie dwie połacie murem, gzymsem lub uskokiem. Dolna i górna połać mają podobny spadek. Jeden z rodzajów dachu spadzistego.
Wizualizacja przedstawia model trzy de budynku mieszkalnego o dachu mansardowym polskim. Jest to dach dwuspadowy. Każda z połaci składa się z dwóch części o jednakowym kącie nachylenia. Części te oddziela uskok.
Wizualizacja przedstawia model trzy de budynku mieszkalnego o dachu mansardowym polskim. Jest to dach dwuspadowy. Każda z połaci składa się z dwóch części o różnym o tym samym kącie nachylenia. Pomiędzy częściami znajduje się uskok.