E-materiały do kształcenia zawodowego

Rodzaje i elementy instalacji gazowych

BUD.29. Organizacja i wykonywanie robót związanych z budową i eksploatacją instalacji gazowych - Technik gazownictwa 311913

bg‑green

Rodzaje instalacji gazowych

SCHEMAT INTERAKTYWNY

Schemat interaktywny przedstawia podział instalacji gazowych ze względu na różne kryteria.

RcR9EX1Hh41PT
Nagranie jest tożsame z treścią nagłówka.
RoflUycBsWekZ1
Schemat interaktywny przedstawia podział instalacji gazowych ze względu na różne kryteria. Na górze planszy znajduje się napis: „Podział instalacji gazowych ze względu na:”. Od napisu zostały poprowadzone trzy strzałki do kryteriów podziału. Nad każdym napisem z kryterium znajduje się mały znacznik z cyfrą oraz duża okrągła ramka z rysunkiem w środku. Pierwsza grafika przedstawia naziemny zbiornik gazu, a pod strzałką znajduje się napis: „sposób zasilania”, druga ukazuje skrzynkę gazową, pod strzałką podpis: „rodzaj gazu”, trzeci rysunek ilustruje przewody gazowe, podpis pod strzałką: „materiał wykonania”. Każde z nich posiada przycisk interaktywny z cyfrą. Po jego kliknięciu wyświetlają się zdjęcia z opisem oraz odtwarzaczem audio. Zawartość nagrań audio jest tożsama z treścią znajdującą się poniżej nagrania. 1. Podział ze względu na sposób zasilania. Po kliknięciu przycisku z cyfrą 1 wyświetla się okno z dwoma schematami, tekstem opisującym schematy oraz paskiem odtwarzania audio. Po jego uruchomieniu można odsłuchać treść opisów. Pierwszy schemat prezentuje sposób zasilania z sieci. Na grafice przedstawiono przebieg instalacji od gazociągu do zasilanego budynku. Tekst Z sieci Układ przewodów za kurkiem głównym, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzeniami do pomiaru zużycia gazu, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one elementem wyposażenia urządzeń gazowych. Drugi schemat ilustruje sposób zasilania ze zbiornika. Grafika przedstawia budynek mieszkalny podłączony do podziemnego zbiornika na gaz płynny. Tekst Ze zbiornika Układ przewodów za głównym zaworem odcinającym instalację zbiornikową, butlę lub kolektor butli, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenia do pomiaru zużycia gazu, urządzenia gazowe z wyposażeniem oraz przewody spalinowe lub powietrzno-spalinowe odprowadzające spaliny bezpośrednio poza budynek lub do przewodów w ścianach. 2. Podział ze względu na rodzaj gazu. Po kliknięciu przycisku z cyfrą 2 wyświetla się okno z napisem: „Rodzaje gazu”. Pod nim umieszczono trzy opisy oraz dwie grafiki. Nad tekstem znajdują się paski odtwarzacza audio. Po jego uruchomieniu można odsłuchać treść opisów. Pierwszy opis dotyczy gazu płynnego (propan-butan). Grafika przedstawia zbiornik na gaz płynny znajdujący się przed budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Tekst Gaz płynny (propan-butan) Są to skroplone gazy węglowodorowe, w szczególności propan oraz butan.

Norma PN-C-96008:1998 Przetwory naftowe. Gazy węglowodorowe. Gazy skroplone C₃-C₄
rozróżnia trzy rodzaje gazu płynnego ze względu na jego zawartość propanu, butanu oraz jego zastosowania:
  • butan techniczny – C₄H₁₀, czyli mieszanina A, której zawartość butanu to 95% lub więcej,
  • propan-butan techniczny – C₃H₈ + C₄H₁₀, czyli mieszanina B, w której zawartość propanu nie jest mniejsza niż 18%, ale nie większa niż 45%, a poziom butanu wynosi 45% lub więcej,
  • propan techniczny – C₃H₈, czyli mieszanina C, w której wartość propanu to 90% lub więcej. Drugi opis odnosi się do gazu ziemnego. Grafika ukazuje skrzynkę gazową w żółtym kolorze z napisem: gaz. Tekst Gaz ziemny Jego głównym składnikiem jest metan (CH₄). Gaz ziemny jest paliwem naturalnym, wydobywany z głębi skorupy ziemskiej. Gdy w większości składa się z metanu i etanu (ok. 95%) nazywany jest suchym, z kolei, gdy znajduje się razem z ropą naftową, określany jest jako mokry. Gaz ziemny dostarczany odbiorcom powinien być wystarczająco kaloryczny, a jego spaliny powinny być pozbawione związków siarki oraz rtęci.

    Wysokometanowy gaz ziemny składa się z:
    • metanu (CH₄) 90-98%,
    • innych węglowodorów 1-3%,
    • dwutlenku węgla 1-3%,
    • azotu do 6%.
    Trzeci opis wyjaśnia, czym jest biogaz. Tekst Biogaz Jest uzyskiwany z biomasy, zwłaszcza z przeróbki odpadów zwierzęcych i roślinnych lub oczyszczalni ścieków i składowisk odpadów.

    Biogaz składa się z:
    • metanu 50-75%,
    • dwutlenku węgla 25-45%,
    • siarkowodoru 20-20000 ppm,
    • wodoru 0-1%,
    • tlenku węgla 0-2,1%,
    • azotu 0-2%,
    • tlenu 0-2%.

    Im większa zawartość metanu w biogazie, tym większa będzie jego wartość opałowa.
    Jednym z jego rodzajów jest gaz wysypiskowy. 3. Podział ze względu na materiał wykonania instalacji. Po kliknięciu przycisku z cyfrą 3 wyświetla się okno z napisem: „Materiał wykonania”. Pod nim umieszczono dwa opisy oraz zdjęcia przedstawiające fragmenty instalacji gazowych. Nad tekstem znajdują się paski odtwarzacza audio. Po jego uruchomieniu można odsłuchać treść opisów. Pierwszy opis dotyczy instalacji gazu z miedzi. Pod nim umieszczono zdjęcie rur miedzianych. Tekst Instalacje gazu z miedzi Rury gazowe zrobione z miedzi są niezwykle uniwersalne, można je ułożyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mogą być również układane na ziemi oraz na ścianach. Z racji nieprzenikalności miedzi przewody gazowe wykonane z tego materiału są odporne na wycieki oraz przenikanie zanieczyszczeń ze środowiska. Instalacje z miedzi są cenione za swoją trwałość, łatwość montażu, ekonomiczne zużycie materiału oraz uniwersalność. Ponadto miedź jest plastycznym materiałem, dzięki czemu czynności gięcia są łatwe do wykonania.

    Miedź jest odporna na większość środowisk, w których jest stosowana. Rury z miedzi są odporne na działanie wody wodociągowej, kwasów nieutleniających czy czynników atmosferycznych. Każda rura jest trwale oznaczona napisem znajdującym się na jej długości. Sam napis zawiera m.in.:
    • numer normy, zgodnie z którą rura została wykonana,
    • wymiary: średnica i grubość ścianki podawane w milimetrach,
    • oznaczenie producenta,
    • kraj pochodzenia,
    • data produkcji.


    Najczęściej wykonywanymi technikami połączeń rur miedzianych są lutowanie miękkie oraz twarde. Drugi tekst odnosi się do instalacji gazowych z rur stalowych. Zdjęcie przedstawia fragment instalacji gazowej wykonanej z elementów stalowych. Tekst Instalacje gazowe z rur stalowych Rury stalowe są szczelne oraz nie przepuszczają żadnych związków chemicznych. Ponadto są wytrzymałe na rozciąganie, ściskanie oraz zgniatanie. Nie są plastyczne, jednak dzięki swojej sztywności nie wymagają wielu zamocowań. Stal jest dobrym przewodnikiem, więc instalacje z tego materiału powinny być izolowane, aby zapobiegać stratom ciepła. Jest to również stosunkowo tani rodzaj instalacji – ceny rur oraz złączek nie są wysokie.

    Rury stalowe doskonale się nadają do instalacji, które muszą być wytrzymałe na duże ciśnienia. Ponadto są one odporne na wysokie temperatury.

    Instalacje gazowe z rur stalowych niestety nie tłumią drgań. Z powodu dużej wagi są one stosunkowo niepraktyczne i niewygodne w transporcie. W wyniku procesu gwintowania rury mogą ulec uszkodzeniu, co oznacza, że w tym miejscu może powstać korozja.

    Średnica nominalna stalowych rur zazwyczaj podawana jest w calach. Rynek jest bogaty w różnorodny asortyment stalowych elementów instalacji. Elementy pochodzące od różnych producentów mogą być łączone w ramach jednej instalacji.
Rodzaje instalacji gazowych
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
R1Ee5BRrFzqLB1
(Uzupełnij).

Powiązane ćwiczenia:

Materiały powiązane