Rozpacz umierającego króla
Przeczytaj bajkę o królu autorstwa Gianniego RodariegoGianniego Rodariego, a następnie rozwiąż test czytania ze zrozumieniem.
O królu, który umierałPewien król był umierający. I chociaż był to potężny król, to jednak śmiertelnie chory rozpaczał:
– Czy to możliwe, żeby król tak potężny jak ja musiał umierać? Co robią moi czarodzieje? Dlaczego mnie nie ratują?
Ale przerażeni magowie uciekli w obawie, że postradają głowy. Pozostał tylko jeden stary czarodziej, któremu nikt nie dowierzał z powodu jego dziwactw i szaleństw. Od wielu lat król nie konsultował się z nim, lecz tym razem kazał go przywołać.
– Mogę cię uratować – powiedział czarodziej – ale pod jednym warunkiem. Musisz odstąpić na jeden dzień tron człowiekowi, który jest do ciebie najbardziej podobnym ze wszystkich. Wtedy on umrze za ciebie.
Natychmiast rozesłano królewskie orędzie w całym królestwie: „Ci, którzy podobni są do króla, stawią się osobiście w ciągu dwudziestu czterech godzin na dworze pod groźbą kary śmierci”.
Na królewskie obwieszczenie odpowiedziało wielu. Niektórzy mieli co prawda taką samą brodę jak król, ale ich nos był odrobinę za długi lub za krótki, więc czarodziej odrzucał ich. Inni podobni byli do króla, tak jak w skrzynce sprzedawcy owoców jedna pomarańcza podobna jest do drugiej, lecz tych także czarodziej odrzucał, ponieważ brakowało im zęba lub mieli pieprzyk na plecach.
– Ależ ty ich wszystkich odrzucasz! – protestował król. – Pozwól mi na początek spróbować z jednym z nich.
– To ci się do niczego nie przyda! – bronił się czarodziej.
Pewnego wieczora król z czarodziejem spacerowali po murach obronnych miasta. W pewnej chwili czarodziej krzyknął:
– Oto człowiek, który jest do ciebie bardziej podobny aniżeli wszyscy inni!
I powiedziawszy to, wskazał kalekiego żebraka, garbatego, na wpół niewidomego i brudnego.
– Ależ, jak to możliwe!? – zaprotestował król. – Pomiędzy nami istnieje wielka przepaść.
– Król, który musi umrzeć – obstawał przy swoim czarodziej – podobny jest jedynie do najbiedniejszego, najbardziej nieszczęśliwego poddanego w królestwie. Prędko, zamień swoje szaty na jego łachmany i na jeden dzień posadź go na tronie, a będziesz ocalony.
Lecz król absolutnie nie chciał uznać swego podobieństwa do żebraka. Powrócił do pałacu bardzo nadąsany i tego samego wieczora zmarł z koroną na głowie i berłem w dłoni.
W każdym zadaniu zaznacz poprawną odpowiedź. Pamiętaj, że odpowiedź jest tylko jedna. Do tekstu możesz zaglądać przez cały czas. Jeśli się pomylisz, spróbuj jeszcze raz. Po rozwiązaniu testu kliknij przycisk Wstecz, żeby sprawdzić, które odpowiedzi były poprawne.
Dlaczego król nie mógł wybrać człowieka, który miałby zająć jego tron na jeden dzień?
Rozważcie, z czym tak trudno było się rozstać królowi, że nie potrafił zrezygnować ze swojego tytułu nawet na jeden dzień.
W czym każdy żebrak jest podobny do króla? Uzasadnij swoją odpowiedź i zapisz ją tutaj lub w zeszycie.
Zaznacz w tekście dowolnym kolorem te fragmenty, które mówią o charakterze króla.
Posługując się zaznaczonymi fragmentami, napisz tutaj lub w zeszycie krótką charakterystykę króla.
Pracując w parach, oceńcie postępowanie króla. Formułujcie na zmianę argumenty i kontrargumenty. Po wypełnieniu tabelki zapiszcie wnioski z przeprowadzonej oceny.
Wyszukajcie jak najwięcej związków wyrazowych mówiących o podobieństwie, np. „jak dwie krople wody”. Swoje odpowiedzi zapiszcie tutaj lub w zeszycie.