Przyjmijmy, że w jednym wierszu arkusza mamy kwoty odnoszące się do poszczególnych miesięcy. Interesują nas sumy z kolejnych 2, 3, 4 okresów, począwszy od stycznia. Jak wykonać takie zadanie bez konieczności każdorazowego modyfikowania odwołań w funkcji SUMA?
Do budowania zmiennych odwołań służy funkcja PRZESUNIĘCIE, którą można zagnieździć w funkcji SUMA. W komórce B4 będziemy wskazywać, ilu pierwszych miesięcy ma dotyczyć obliczenie, a funkcja sama dostosuje odwołanie. W tym celu:
Formuła zwróci poprawny wynik, jak jest to przedstawione na filmie.
W pierwszym argumencie funkcji PRZESUNIĘCIE podajemy komórkę wyjściową (początkową), względem której ma nastąpić przesunięcie. W ostatnim argumencie wskazujemy, o ile komórek w prawo ma być rozszerzone odwołanie.
Jeżeli chcemy uzyskać przesunięcie w lewo od komórki bazowej, wówczas ostatni argument funkcji PRZESUNIĘCIE powinien być ujemny.
R7q1uCNgf6VcV
Nagranie filmowe dotyczące sumy z przesunięciem zakresu źródłowego
Nagranie filmowe dotyczące sumy z przesunięciem zakresu źródłowego
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoja rodzina postanowiła sprawdzić wysokość rachunków za prąd w okresie zimowym, tzn. od listopada do marca. W tym celu utwórz tabelę, w której w poszczególnych kolumnach znajdowałyby się kolejne okresy rozliczeniowe, a poniżej kwoty jakie trzeba było zapłacić za prąd.
Przykładowe rozwiązanie zadania:
RH6vKZ156xWhd
Na zrzucie ekranu widoczny jest fragment arkusza Excel. W kolumnach od A do O wprowadzono dane. W ARKUSZU kolejno dodano opisy. W pierwszym wierszu, w komórkach kolumn od A do O wpisano nazwy kolejnych miesięcy, zaczynając od stycznia 2019. W drugim wierszu, w kolumnach od A do O wpisano wartości liczbowe. W kolumnie A, w komórce A6 wpisano tytuł SUMA ZA OKRES:. W kolumnie B, w komórce B6 wpisano formułę, która brzmi następująco: =SUMA(PRZESUNIĘCIE(K2;;;;;B7)) W kolumnie A, w komórce A7 wpisano tytuł DŁUGOŚĆ OKRESU:. W kolumnie B, w komórce B7 wpisano wartość liczbową.
Polecenie 2
Zmodyfikuj arkusz z poprzedniego zadania. Korzystając z ujemnego argumentu funkcji, oblicz wysokość rachunków za prąd w okresie letnim, czyli od kwietnia do października.
Przykładowe rozwiązanie zadania:
RSHOMVWNnt5EM
Na zrzucie ekranu widoczny jest fragment arkusza Excel. W kolumnach od A do O wprowadzono dane. W ARKUSZU kolejno dodano opisy. W pierwszym wierszu, w komórkach kolumn od A do O wpisano nazwy kolejnych miesięcy, zaczynając od stycznia 2019. W drugim wierszu, w kolumnach od A do O wpisano wartości liczbowe. W kolumnie A, w komórce A6 wpisano tytuł SUMA ZA OKRES:. W kolumnie B, w komórce B6 wpisano formułę, która brzmi następująco: =SUMA(PRZESUNIĘCIE(J2;;;;;B7)) W kolumnie A, w komórce A7 wpisano tytuł DŁUGOŚĆ OKRESU:. W kolumnie B, w komórce B7 wpisano wartość liczbową.