Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Jolanta Kuligowska - Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli sport estremi - Sporty ekstremalne
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z ekstremalnymi dyscyplinami sportowymi (nazwy dyscyplin, miejsca ich uprawiania, sprzęty).
Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat uprawiania sportów ekstremalnych oraz podjąć dyskusję na ten temat.
Uczeń potrafi ocenić ryzyko, jakie niesie ze sobą uprawianie tego typu aktywności fizycznej.
Cele motywacyjne:
Uczeń jest zainteresowany tematem lekcji, aktywnie w niej uczestniczy.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Powinny być dostosowane do celów i treści lekcji, wspierające proces uczenia się.
Metody i techniki nauczania:
Metoda lekcji odwróconej.
Podejście komunikacyjne.
Metoda kognitywna.
Strategie społeczne.
Formy pracy:
praca w grupach, praca w parach, praca z całym zespołem klasowym.
Środki dydaktyczne:
rzutnik, ekran, komputer z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Zgodnie z założeniami metody lekcji odwróconej, nauczyciel proponuje uczniom przeczytanie w domu tekstu „Il pianeta dei pazzi positivi (Forum per gli appassionati degli sport estremi), w celu zapoznania się z nowym słownictwem oraz refleksji na temat sportów, o których w nim mowa.
Lekcja rozpoczyna się dyskusją na temat uprawiania sportów ekstremalnych i ryzyka, jakie to ze sobą niesie. Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiedzi na temat tego, który ze sportów chcieliby uprawiać, a którego absolutnie nigdy nie spróbują.
Faza realizacyjna:
Wykorzystując rzutnik i ekran, nauczyciel prezentuje uczniom informacje zawarte w katalogu interaktywnym oraz wyjaśnia nieznane słownictwo.
Następnie uczniowie w parach wykonują polecenie 1 i 2 do medium.
Nauczyciel, powracając do tekstu, zwraca uwagę uczniów na formy superlativo assoluto i wyjaśnia zasady dotyczące tego sposobu stopniowania przymiotników. Uczniowie indywidualnie wykonują ćwiczenie 3 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Aby sprawdzić, jakie słownictwo i wiadomości zostały zapamiętane przez uczniów na lekcji, nauczyciel zachęca ich do wykonania ćwiczeń 2, 4, 5 (jeśli czas na to pozwoli) z sekcji Sprawdź się.
Ćwiczenia uczniowie mogą rozwiązywać w 4‑osobowych grupach, a następnie wspólnie sprawdzają rozwiązanie.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą:
tworząc krótki tekst, „odpowiedzieć” Andrei - chłopcu, który prosi o radę uczestników forum, tj. udzielić mu porad dotyczących uprawiania sportów ekstremalnych.
wykonać pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium może posłużyć jako wprowadzenie do projektu interdyscyplinarnego, realizowanego wraz z nauczycielami wychowania fizycznego i biologii, dotyczącego wpływu uprawiania sportów, w tym sportów ekstremalnych, na zdrowie oraz kondycję fizyczną i psychiczną młodych ludzi.