Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le prelibatezze — Specjały
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła średnia, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe kategorie produktów żywnościowych oraz wybrane produkty.
Uczeń przyporządkowuje nazwy własne produktów spożywczych do kategorii głównej.
Uczeń zapamiętuje nazwy regionów włoskich oraz przymiotników od nich pochodzących.
Uczeń opowiada o wybranych produktach i daniach regionalnych.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji
kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze,
plansze przedstawiające wybrane produkty i dania oraz mapę północnych Włoch z podziałem na regiony.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując materiały wizualne lub audiowizualne prezentujące znane i nowe produkty spożywcze (w miarę możliwości można wykorzystać rzeczywiste produkty). Nauczyciel może pokazać i odtworzyć materiały (muzyka, fragmenty filmów) przedstawiające włoski rynek i zapytać, które z produktów widocznych w materiale rzadko goszczą na polskich stołach, a które często się na nich pojawiają. W przypadku produktów nieznanych uczniowie stosują metody kompensacyjne, wskazując na kategorię dodając informacje o kolorze, kształcie, czy wielkości.
Uczniowie czytają tekst z części Przeczytaj/posłuchaj na głos i kolejny raz po cichu. Odpowiadają na pytanie, do jakiej kategorii należą wybrane z produktów. Nauczyciel może zapytać, czy uczniowie kojarzą zaprezentowane dania bądź wiedzą, z jakich składników zostały przygotowane. Nauczyciel zachęca do skorzystania z internetu (praca w małych grupach) i wyszukania informacji.
Dwa polecenia do tekstu La cucina piemontese sprawdzają rozumienie tekstu.
W tekście objaśniającym zaprezentowane zostały przymiotniki utworzone od nazw regionów. Nauczyciel może podawać te przymiotniki i prosić uczniów, aby odgadli, jakiego regionu dotyczą.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną: najpierw oglądają zdjęcia przedstawiające poszczególne produkty i próbują je opisać. Następnie odtwarzają nagrania, w których prezentowane są informacje o produktach i daniach regionalnych. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności oglądać obiekty, odsłuchiwać nagrań oraz odczytywać prezentowane treści. Uczniowie zapoznają się z poszczególnymi informacjami oraz poznają wyrażenia pozwalające na opisywanie składników i potraw. W celu ich utrwalenia można zaproponować opowiedzenie o zaprezentowanych produktach oraz poprosić o wskazanie, które ze składników są znane w Polsce.
Można także zaproponować, aby uczniowie tworzyli zagadki, podając krótkie informacje o wybranych produktach.
Polecenia do multimedium (mapy interaktywnej) sprawdzają przyswojenie leksyki oraz zrozumienie wybranych informacji.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 można zaproponować, aby uczniowie podali inne produkty wchodzące w skład wskazanej kategorii.
W ćwiczeniu 4 uczniowie mogą w małych grupach, korzystając z zasobów internetu, odnajdywać przepisy na wskazane dania i odczytywać informacje dotyczące ich składu.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2, 3 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać menu istniejących restauracji włoskich, mających w swoich kartach dania regionalne oraz przepisy omawianych w materiale dań.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do wysłuchania informacji o produktach regionalnych bez śledzenia tekstu i do próby odpowiedzi na polecenia na tej podstawie, a następnie próby ich zweryfikowania, zapoznając się z tekstem. Dodatkowo nauczyciel może zachęcić uczniów do znalezienia podobieństw i różnic kuchni regionalnych wobec kuchni polskiej oraz odnajdywania polskich produktów i dań regionalnych.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać zawarte w nim informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.