Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le tendenze della moda - Tendencje w modzie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 2, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje słownictwo związane z modą, stylami, odzieżą i akcesoriami odzieżowymi.
potrafi wyrażać swoją opinię i opisywać własne preferencje dotyczące m.in. stylów w modzie.
potrafi opisywać osoby preferujące różne style, korzysta z nowo poznanego słownictwa.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia; utrwalamy i łączymy nowe informacje z już znanymi, koncentrujemy uwagę.
Metody i techniki nauczania:
Burza mózgów.
Podejście komunikacyjne.
Konstruktywizm.
Formy pracy:
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, rzutnik, ekran, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy łacińskie przysłowie wraz z tłumaczeniem na język polski - “De gustibus non disputandum est – o gustach się nie dyskutuje” i prosi uczniów o refleksję na ten temat.
Nauczyciel podaje temat lekcji i jej cele.
Nauczyciel, korzystając z metody burzy mózgów, prosi uczniów o wymienienie stylów mody, które są im znane, i o przypomnienie nazw odzieży.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst w części Posłuchaj/przeczytaj, następnie wykonują ćwiczenie do tekstu, odpowiadając na pytania.
Uczniowie indywidualnie wykonują ćwiczenie 2 z sekcji Sprawdź się. Ma ono na celu sprawdzenie zrozumienia tekstu.
Nauczyciel, korzystając z rzutnika i ekranu, zapoznaje uczniów z katalogiem interaktywnym, w którym zaprezentowane zostały style w modzie. Następnie uczniowie w parach starają się wykonać polecenia do multimedium. Jeśli istnieje taka potrzeba, nauczyciel na prośbę uczniów wraca do odpowiednich stron katalogu.
Nauczyciel zwraca uwagę na pojawiający się w tekście czasownik preporre i jego odmianę. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, korzystając z nowo poznanego słownictwa, opisują styl koleżanki/kolegi z klasy lub znanej wszystkim osoby. Zadaniem grupy jest odgadnąć na podstawie tego opisu, kto to jest.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być również wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia, jako materiał utrwalający poznane słownictwo.