Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La casa sempre pulita - Porządki domowe
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń
zapamiętuje nazwy różnych sprzętów domowych;
zapamiętuje zaimki dopełnienia bliższego;
zapamiętuje nazwy różnych codziennych czynności związanych z porządkami domowymi;
wykorzystuje zaimki dopełnienia bliższego, nazwy sprzętów domowych oraz czynności związanych z pracami domowymi do tworzenia wypowiedzi na temat wykonywanych w domu obowiązków;
tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów;
ma świadomość funkcji przedrostków s- oraz ri-.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat lekcji, pytając uczniów o to, czy w ich domach/pokojach jest zawsze czysto oraz czy trudno jest im utrzymać porządek. Pyta także o opinię na temat znaczenia uporządkowanej przestrzeni dla samopoczucia, czy widzą jakąś zależność w tym zakresie, czy zupełnie nie ma to według nich i dla nich znaczenia. Może zaproponować spisanie głosów i opinii na tablicy, by krótko je skomentować.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do wysłuchania i przeczytania tekstu, w którym przedstawiony jest zestaw porad mających ułatwić utrzymanie domu w czystości. Prosi, by uczniowie zwrócili uwagę na wymienione czynności, zastanawiając się, które z nich sami wykonują w domu. Uczniowie słuchają tekstu dwa razy, patrząc jednocześnie w tekst.
Po lekturze uczniowie wykonują przypisane do niego polecenia. Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary i porównanie wykonywanych w domu czynności (np. na podstawie sporządzonych przez nich tabelek „le cose che faccio/le cose non faccio”).
Nauczyciel pyta o inne znane uczniom sposoby na utrzymanie porządku w domu oraz wykonywane przez uczniów czynności nie podane w tekście. Podpowiada ewentualne dodatkowe słownictwo. Następnie nauczyciel ponownie odnosi się do tekstu, zwracając uwagę uczniów na występujące w nim zaimki dopełnienia bliższego oraz prosząc, by podali, które słowa zastępują.
Nauczyciel wskazuje uczniom słowa zaczynające się od przedrostków (ri-, s-), pyta uczniów, jaką według nich mogą one spełniać funkcję i czy spotkali się już z innymi wyrazami zaczynającymi się w ten sposób. Następnie wyjaśnia zagadnienie i ewentualnie podaje dodatkowe przykłady. Prosi uczniów o ułożenie zdań z tymi słowami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów o znane im słowa związane z różnego rodzaju obowiązkami domowymi (zaprasza uczniów do burzy mózgów). Zachęca do uważnego zapoznania się z mapą pojęć i do wynotowania w zeszycie słów dotąd uczniom nieznanych. Prosi o schowanie notatek i innych pomocy, dzieli uczniów na grupy i proponuje grę polegającą na odtworzeniu z pamięci mapy myśli.
W dalszej części zajęć uczniowie pracują w parach. Ich zadaniem jest utworzenie tygodniowego planu porządków z uwzględnieniem sprzętów, które są używane w wykonywaniu danej czynności. Alternatywna opcja: uczniowie przeprowadzają ze sobą wywiady, pytając się wzajemnie o upodobania związane z porządkami i ich organizacją. Nauczyciel może też zaproponować kolejną grę, np. na wymyślenie najlepszych sposobów na uprzyjemnienie sprzątania lub wykonywania konkretnych czynności (typu: sztuczki na szybkie uporanie się ze sprzątaniem, użycie przydatnych sprzętów lub produktów uławiających sprzątanie, słuchanie muzyki w trakcie zamiatania, oglądania serialu podczas prasowania).
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw dziesięciu ćwiczeń. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji. Mogą to zrobić samodzielnie w domu.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 5 i 10
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać inne lekcje znajdujące się na platformie:
Che cosa compri?Che cosa compri?
In un negozio di arredamentoIn un negozio di arredamento
Gli artigianiGli artigiani
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować mapę interaktywną w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane po lekcji w celu powtórzenia słownictwa. Można poprosić uczniów o uzupełnienie mapy o dodatkowe pojęcia, które pojawiły się w trakcie zajęć, lub które wyszukają w słownikach albo w internecie.
Jako zadanie dodatkowe uczniowie mogą ułożyć tekst piosenki (np. rap) na temat porządków domowych z użyciem słów, które znajdują się na mapie interaktywnej.