Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Siamo ancora in tempo per salvare il nostro pianeta? - Czy zdążymy ocalić naszą planetę?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zmian klimatycznych;
zna podstawowe słownictwo związane z przyczynami oraz skutkami zmian klimatycznych;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (zagrożenia środowiska i klimatu);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie wszystkich czynników, które – według nich – wpływają na zmianę klimatu. Jeśli uczniowie nie znają jakiegoś słowa, pomaga przetłumaczyć je na język włoski. Odpowiedzi zapisuje na tablicy.
Uczniowie przechodzą do lektury tekstu pt. Il nemico del pianeta i porównują swoje odpowiedzi z informacjami zawartymi w tekście.
Uczniowie wykonują samodzielnie polecenie 1, sprawdzające rozumienie tekstu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują (samodzielnie lub w parach) polecenia 2‑3 do tekstu pt. Il nemico del pianeta, ukierunkowane na ugruntowanie nowo poznanego słownictwa.
Uczniowie zapoznają się z multimedium i wykonują polecenia 1‑2 sprawdzające rozumienie wprowadzonych treści.
W oparciu o tekst dotyczący rzecowników, nauczyciel przypomina uczniom różne typy rzeczowników nieregularnych i prosi o wykonanie ćwiczenia 1 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel przypomina zasady uzgadniania przymiotnika do rzeczownika. W razie potrzeby, może posłużyć się rzeczownikami z ćwiczenia 1 i poprosić o dopisanie do nich dowolnego przymiotnika i wspólnie z uczniami przekształcić całość na liczbę mnogą.
Uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenia 2‑5 z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel sprawdza i omawia każde ćwiczenie osobno, bezpośrednio po jego wykonaniu i przed przejściem do kolejnego ćwiczenia.
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia 7 z sekcji Sprawdź się, którego zdaniem jest ugruntowanie użycie przyimków używanych w strukturach leksykalnych związanych z bieżącym tematem.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 6 z sekcji Sprawdź się, będące powtórzeniem słownictwa wprowadzonego w całym e‑materiale oraz ćwiczenie 8, w którym uczniowie samodzielnie zastosują ww. słownictwo i struktury przećwiczone w poprzednich ćwiczeniach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują polecenie 3 do multimedium, stanowiące powtórzenie zawartego w nim słownictwa i struktur gramatycznych.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 9 z sekcji Sprawdź się – tłumaczenie z języka włoskiego wybranych zdań pochodzących z bieżącego e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Bieżący e‑materiał jest samodzielną jednostką, ale funkcjonującą w bloku tematycznym o ekologii. Jest on spiralnie powiązany z e‑materiałami: Clima e cambiamenti climaticiClima e cambiamenti climatici oraz Diventa un supereroe! Salva il pianeta!Diventa un supereroe! Salva il pianeta!.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych ekologii oraz działalności ludzkiej. Można zaproponować uczniom nagranie krótkich wywiadów, inspirowanych plikiem audio i dotyczących zagrożeń dla planety i przedstawienie ich na kolejnej lekcji.