Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che cosa nuoce alla salute? - Co szkodzi zdrowiu
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 3, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo dotyczące tego, co pomaga, a co szkodzi zdrowiu.
Uczeń tworzy wypowiedzi pisemne (m.in. streszczenie, odpowiedzi na pytania) z zastosowaniem nowo poznanego słownictwa.
Uczeń dobiera definicje do pojęć.
Cele motywacyjne:
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia; utrwalamy i łączymy nowe informacje z już znanymi, koncentrujemy uwagę.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
Metoda lekcji odwróconej
Podejście komunikacyjne.
Konektywizm.
Metoda kognitywna.
Domysł językowy.
Formy pracy:
Praca całym zespołem klasowym, praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu,
magnetofon lub inny odtwarzacz.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Zgodnie z metodą lekcji odwróconej, nauczyciel na poprzedniej lekcji proponuje uczniom w ramach pracy domowej zapoznanie się z treścią tekstu na początku materiału, wykonanie ćwiczenia sprawdzającego jego zrozumienie.
Nauczyciel wraz z uczniami sprawdzają zadane ćwiczenie.
Nauczyciel informuje uczniów, jakie są cele lekcji.
Uczniowie podejmują krótką dyskusję o tym, co jest najważniejsze w życiu. Wymieniają zapewne też zdrowie (la salute). Wraz z nauczycielem ustalają definicję tego pojęcia/stanu (co się składa na zdrowie; jak się objawia; czego dotyczy itp.).
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym. Omawiane jest nieznane i mniej znane słownictwo. Wykonują polecenie i ćwiczenia związane z tekstem. Mogą przedyskutować istotę proponowanych rad.
Na koniec tekst może być odczytany na głos przez uczniów (nauczyciel poprawia wymowę).
Nauczyciel zwraca uwagę na związki wyrazowe występujące w sformułowaniach rad, jak zachować dobre zdrowie. Przypomina lub wprowadza odmianę użytych czasowników, zwracając uwagę na formy w czasie teraźniejszym oraz participio passato.
Uczniowie słuchają po raz pierwszy dialogu między spikerem radiowym, Lorenzem i panią psycholog Franceską i wykonują polecenie nr 1, stosując technikę domysłu językowego.
Uczniowie po raz drugi słuchają dialogu i wyodrębniają z niego nowe, nieznane im słownictwo.
Uczniowie w parach wykonują polecenia 2 i 3.
Nauczyciel z całym zespołem klasowym sprawdza poprawność wykonanych zadań.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wspólnie wykonują ćwiczenie 1 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel pyta uczniów o nowo poznane słownictwo, uczniowie wymieniają zapamiętane słowa.
Wszyscy zastanawiają się, czy definicja zdrowia, którą ustalono na początku lekcji może być uzupełniona o nowe informacje, które zostały przekazane w e‑materiale (w szczególności w multimedium).
Praca domowa:
Pracę domową stanowi polecenie ćwiczenie 7 z sekcji Sprawdź się - napisanie streszczenia wysłuchanego dialogu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium bazowe może być również wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia jako materiał utrwalający poznane słownictwo. Nauczyciel może wykorzystać słownictwo na kolejnych lekcjach, dyskutując z uczniami. Uczniowie mogą odegrać scenę wywiadu (lektura i/lub odtwarzanie zapamiętanych informacji).