Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Stera, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Un viaggio nella storia del cinema italiano - Kino włoskie – trochę historii
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje nazwy różnych gatunków filmowych;
zapamiętuje nazwiska wybitnych reżyserów włoskich i tytuły niektórych filmów;
stosuje formę participio passato;
tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję, czy znają jakieś filmy włoskie, czy może pamiętają, kto je reżyserował. Może również zapytać o gatunki filmowe, jakie lubią oglądać uczniowie.
Następnie uczniowie zapoznają się z krótką historią kina włoskiego. Po zapoznaniu się z tekstem, uczniowie mogą wypowiedzieć się, jaki rodzaj filmu włoskiego chcieliby zobaczyć.
Polecenie do tekstu źródłowego sprawdza jego zrozumienie.
W tekście właściwym przedstawione są przykłady zastosowania participio passato w jego funkcji przypominającej funkcję przymiotnika. W tym wypadku można użyć określenia polskiego imiesłów bierny. Warto jednak uświadomić uczniom, że nie zawsze jest to dobry odpowiednik, gdyż participio passato może mieć też znaczenie czynne (jeżeli utworzone od czasownika nieprzechodniego), np. arrivato, andata. Odpowiada mu wtedy polski imiesłów przysłówkowy uprzedni (przyszedłszy, poszedłszy).
Następnie uczniowie zapoznają się z opisami trzech typowo włoskich gatunków filmowych. Uczniowie mogą poszukać w internecie przykładów omówionych gatunków i obejrzeć fragmenty filmów.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną na temat słynnych filmów włoskich.
Nauczyciel może zaprezentować fragmenty wybranych filmów. Można sprawdzić, czy uczniowie są w stanie zrozumieć wypowiadane sekwencje filmowe.
Następnie uczniowie wykonują polecenia do medium. Przy trzecim poleceniu można zaproponować utworzenie jeszcze innych połączeń rzeczownika z participio passato.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 3 uczniowie mogą się samodzielnie domyślić rozwiązań, bez zaglądania do podpowiedzi.
Ćwiczenie 5 można rozszerzyć o kolejnych reżyserów i kolejne filmy.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową proponuje ćwiczenia 7 i 8. Zwłaszcza wykonanie ćw. 8 wymaga dużo czasu, gdyż uczeń powinien zapoznać się z przynajmniej jednym filmem włoskim w całości.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie: Promosso o bocciato? Un giorno a scuolaPromosso o bocciato? Un giorno a scuola
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentację można rozszerzyć o fragmenty wspomnianych filmów. Uczniowie mogą też poszukać w internecie informacji o innych filmach wspomnianych reżyserów, a także informacji o aktorach grających we wspomnianych filmach.