Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Signori, in carrozza! - Proszę wsiadać, odjeżdżamy!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy najważniejszych rodzajów pociągów we Włoszech oraz zasady zakupu biletów kolejowych;
rozumie proste komunikaty, które można usłyszeć na stacji kolejowej;
posługuje się w swoich wypowiedziach słownictwem związanym z podróżą pociągiem;
jest w stanie porozumieć się w kasie biletowej i dokonać zakupu biletu kolejowego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzania materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
lekcja odwrócona.
Formy pracy:
praca na forum;
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze, kartki formatu A5 z wyrażeniem Viaggio in treno pośrodku i odchodzącymi od niego promieniami, przydatne mogą być także rozkłady jazdy pociągów dostępne na włoskich stronach internetowych, a także wybrany, kilkunastosekundowy fragment filmu pt. Signori, in carrozza! w reżyserii Luigiego Zampy.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednim spotkaniu nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień.
W początkowej fazie zajęć nauczyciel pyta uczniów, czy lubią podróżować, jakimi środkami transportu i dokąd. Po tej rozgrzewce uczniowie pracują w parach, uzupełniając zapamiętanym słownictwem schematy z wyrażeniem Viaggio in treno pośrodku. Następnie następuje podsumowanie na forum - wybrani uczniowie przedstawiają przykłady zdań z wpisanym do schematu słownictwem.
Faza realizacyjna:
Uczniowie indywidualnie odtwarzają nagrania audio i wykonują znajdujące się pod nimi ćwiczenia. W przypadku trudności nauczyciel wyjaśnia problematyczne kwestie.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 2, 4, 7 z sekcji Sprawdź się.
W zależności od tego, ile czasu zostało do końca lekcji, nauczyciel może zlecić uczniom pracę indywidualną i odszukanie we włoskim rozkładzie jazdy wskazanych informacji (np. odpowiedzi na pytania typu: Quanto spesso i treni Frecciarossa partono oggi per Napoli? A che ora parte l’ultimo Frecciabianca oggi e per dove?
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie słów, wyrażeń, a także innych elementów, które zapamiętali z lekcji. Kilka minut przed zakończeniem zajęć nauczyciel pokazuje uczniom kilkanaście sekund filmu pt. Signori, in carrozza! w reżyserii Luigiego Zampy, aby wyjaśnić kontekst włoskiego tytułu zajęć.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może poprosić uczniów, by na podstawie usłyszanych dialogów odegrali i nagrali w parach scenki zakupu biletów w kasie (w formie audio lub video).