Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Una lettera di reclamo - List z reklamacją
Grupa docelowa: Trzeci etap edukacyjny, Kasa IV LO, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i interpretuje słownictwo związane z listem formalnym i reklamowaniem wadliwego towaru.
Uczeń potrafi napisać list z reklamacją, używając charakterystycznych zwrotów i słów.
Uczeń potrafi wyjaśnić, dlaczego warto napisać list z reklamacją i w jakiej sytuacji należy to zrobić.
Uczeń potrafi powiedzieć, jakie są reguły pisania listu z reklamacją i co powinno się w nim znaleźć.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
słuchawki,
materiały piśmiennicze,
karteczki z wypisanymi na nich czasownikami w bezokoliczniku, które tworzą participio passato nieregularne (znajdują się one w tabeli w części e‑materiału poświęconej wyjaśnieniu gramatycznemu)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, co może oznaczać una lettera di reclamo i kiedy można ją napisać. Uczniowie podają przykłady takich sytuacji.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem pt. Una lettera di reclamo. Nauczyciel zwraca uwagę na zwroty najbardziej charakterystyczne dla listu formalnego.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst i wykonują ćwiczenia.
Nauczyciel przypomina, jak tworzymy participio passato regularne i nieregularne.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją interaktywną. Nauczyciel zwraca uwagę, które zwroty i słowa są najważniejsze i konieczne do zapamiętania.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie wykonują ćwiczenia 1, 2 i 5 z sekcji Sprawdź się. Potem uczniowie pracują przy ćwiczeniach otwartych 7 i 8.
Uczniowie pracują w parach lub trójkach. Losują jedną karteczkę z czasownikiem w bezokoliczniku i podają jego formę participio passato. Następnie tworzą zdanie z tym czasownikiem w czasie passato prossimo.
Faza podsumowująca:
Uczniowie na forum klasy podają swoje odpowiedzi na ćwiczenie otwarte 8.
Praca domowa:
Ćw. 3,4,6 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą w ramach powtórzenia po kilku lekcjach przeanalizować ponownie i powtórzyć na głos najważniejsze zwroty i słowa, szczególnie te najbardziej charakterystyczne dla listu formalnego. Przeglądając slajdy, z pomocą slajdów prezentacji mogą przypomnieć sobie, z jakich elementów składa się list formalny.