Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli italiani e lo sport - Włosi i sport
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna nazwy różnych dyscyplin i sprzętów sportowych.
Uczeń rozumie prosty tekst, w którym wykorzystane są nazwy dyscyplin sportowych.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach nazwy sportów, stylów pływackich, a także podstawowego sprzętu sportowego.
Uczeń jest w stanie opowiedzieć o uprawianych sportach i sprzęcie niezbędnym do ich uprawiania.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna);
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca na forum;
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Po przedstawieniu tematu lekcji i jej celów nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup i przydziela każdej z nich odrębną kategorię, np. sporty indywidualne, sporty zespołowe, sporty letnie, sporty zimowe, do której należy w ciągu trzech min. przypisać jak najwięcej nazw sportów i sprzętu sportowego. Zadanie to może zostać wykonane np. na dużych kartkach, które będzie można następnie przyczepić do tablicy w czasie prezentacji na forum klasy.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o wypisanie 3 nazw dyscyplin sportowych, które, ich zdaniem, są najczęściej uprawiane przez Włochów.
Faza realizacyjna:
Aby dowiedzieć się, jakie są preferencje Włochów w tym zakresie, uczniowie indywidualnie zapoznają się z tekstem pt. Gli italiani e lo sport i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenie.
W następnej kolejności uczniowie zapoznają się ze słownictwem zgromadzonym w tabelach. Praca odbywa się na forum klasy, chętni lub wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie odczytują głośno nazwy sportów i sprzętu sportowego, a także zdania umieszczone pod tabelami. Nauczyciel zwraca uwagę na właściwą wymowę i akcentowanie. W razie konieczności prosi całą grupę o powtórzenie trudniejszych wyrazów. Kolejnym etapem jest indywidualne wykonanie przez uczniów minigier z karty zadań interaktywnych oraz zadań 1‑3.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 2, 5, 6 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o dokonanie samooceny umiejętności zdobytych w czasie zajęć w skali 0‑10. Gratuluje uczniom, którzy ocenili swoje umiejętności na 6‑10 punktów, zachęca wszystkich do dalszej pracy oraz do ponownego wykonania testu samooceny i porównania obu wyników po zrobieniu pracy domowej.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, ćw. 3 przeznaczone jest dla chętnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą ponownie zagrać w gry np. w ramach powtórki przed sprawdzianem.