Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Diventa un supereroe! Salva il pianeta! - Zostań superbohaterem! Ocal planetę!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska (formułuje rady i polecenia, ale także tłumaczy wagę poszczególnych zachowań).
Uczeń zna słownictwo związane z codziennym dbaniem o środowisko.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (zagrożenia i ochrona środowiska);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki (w tym e‑materiale nie są konieczne).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie codziennych czynności mających na celu ochronę środowiska, które wykonuje się w ich domach.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu odpowiedzi, uczniowie przechodzą do lektury tekstu i wykonania polecenia 1 do tekstu źródłowego, które sprawdza zrozumienie tekstu i intencji komunikacyjnych autora.
Kolejne polecenia do tekstu źródłowego (1, 2 oraz 3) skoncentrowane są na rozumieniu wyrażeń o charakterze metaforycznym, takich jak idiomy, aforyzmy czy slogany reklamowe związane ze środowiskiem i jego ochroną. Zalecane jest sprawdzenie poprawności każdego ćwiczenia bezpośrednio po jego wykonaniu i przed przejściem do kolejnego ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do powtórzenia różnic morfologicznych i pragmatycznych trybu rozkazującego (imperativo) i czasu teraźniejszego (presente indicativo). W zależności od wielkości grupy, czasu do dyspozycji oraz przerobionego materiału nauczyciel może posłużyć się techniką indukcyjną (poprosić o wykonanie polecenia 4 bazującego na omówionym już tekście źródłowym i następnie omówić pierwszy punkt tekstu właściwego) lub dedukcyjną (omówić pierwszą część tekstu źródłowego i dopiero potem poprosić o wykonanie polecenia 4).
Na podstawie pozostałych punktów tekstu źródłowego nauczyciel zapoznaje uczniów z zasadami uzgadniania przymiotników „buono” i „santo” oraz zaimka „nessuno” z następującymi po nich rzeczownikami.
Uczniowie przechodzą do gry dydaktycznej, w której w pierwszym etapie dopasowują poznane formy „buono”, „santo” oraz „nessuno” do rzeczowników. W drugim, trudniejszym, etapie na podstawie ww. uzgodnień uczniowie muszą odtworzyć zdania.
Po zakończeniu gry uczniowie przechodzą do poleceń (1, 2 oraz 3), których zdaniem jest użycie ww. struktur w tekście.
Po omówieniu odpowiedzi nauczyciel zachęca uczniów do wykonania ćwiczenia 2 z sekcji Sprawdź się. To ćwiczenie ma na celu integrację poznanego materiału ze słownictwem dotyczącym ekologii w obrębie nowego, nieznanego im tekstu.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie samodzielnie rekonstruują nieznany im tekst (ćw. 4), stanowiący rozwinięcie przekazu z ćwiczeń poprzednich.
Ćwiczenia 4 i 5 są ćwiczeniami wzmacniającymi rozumienie treści przenośnych oraz utrwalającymi słownictwo poznane w bieżącym materiale.
Po sprawdzeniu ww. ćwiczeń nauczyciel powraca z uczniami do zagadnienia formułowania rad, poleceń i stwierdzeń i prosi ich o wykonanie ćwiczenia 6, bazującego na schemacie polecenia 4 do tekstu źródłowego, ale w obrębie nowego dla nich tekstu, logicznie połączonego z treściami ćwiczeń poprzedzających.
Na podstawie umiejętności ugruntowanych w ćwiczeniu 6 uczniowie przechodzą do realizacji ćwiczeń otwartych. W pierwszym z nich (ćw. 7), przekształcają polecenia wyrażone bezokolicznikiem w tryb rozkazujący.
Ćwiczenie 8 można zrealizować w formie konkursu: wygrywa uczeń (lub zespół 2‑3 osób), któremu uda się stworzyć jak największą ilość poprawnych pytań w przeciągu wyznaczonego przez nauczyciela czasu (10‑15 minut). Nauczyciel może nagrodzić uczniów np. oceną lub punktami za aktywność (zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami oceniania). W przypadku ograniczeń czasowych na zajęciach, ćwiczenie można zadać jako pracę domową. W tym przypadku ćwiczenie 9, stanowiące logiczną kontynuację ćwiczenia 8, zostanie wykonane na kolejnych zajęciach, po sprawdzeniu i omówieniu pytań ułożonych przez uczniów.
Praca domowa:
W celu powtórzenia zasad uzgadniania przymiotników „buono” i „santo” oraz zaimka „nessuno” uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z sekcji Sprawdź się.
Jeśli ćwiczenie 8 zostało wykonane w klasie, jako pracę domową można zadać ćwiczenie 9.
Materiały pomocnicze:
Bieżący materiał jest spiralnie powiązany z pozostałymi e‑materiałami dotyczącymi ekologii (w sposób szczególny z materiałami Siamo ancora in tempo per salvare il nostro pianeta?Siamo ancora in tempo per salvare il nostro pianeta?, Clima e cambiamenti climaticiClima e cambiamenti climatici oraz Sei un mio amico o nemico?Sei un mio amico o nemico?), jednakże można go wykorzystać samodzielnie lub jako materiał uzupełniający wszelkie inne materiały poświęcone trybowi rozkazującemu (np. Sapresti cosa fare in caso di... ?Sapresti cosa fare in caso di... ?).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych ekologii oraz działalności ludzkiej.