Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Pessimista oppure ottimista, felice o triste - Pesymista czy optymista, szczęśliwy czy smutny
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne emocje.
Uczeń stosuje wyrażenia idiomatyczne z czasownikiem avere.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając, czy uczniowie uważają się raczej za optymistów czy raczej za pesymistów. Nauczyciel prosi o wymienienie kilku cech, jakimi charakteryzują się optymiści, a jakimi pesymiści. Z pomocą nauczyciela uczniowie próbują nazwać te cechy po włosku, np. Quando si è ottimisti, si è allegri – Quando si è pessimisti, si è tristi, Gli ottimisti vedono sempre il lato positivo delle cose – I pessimisti vedono sempre i lati negativi delle cose.
Następnie uczniowie wykonują test na temat osobowości, notując swoje rozwiązania. Można potem podsumować wyniki na forum klasy i przedstawić je po włosku, ćwicząc porównania, np. Nella nostra classe ci sono più ottimisti che pessimisti.
Następnie nauczyciel pyta uczniów, jakie zwroty zawierające czasownik avere znają. Materiał ten jest rozszerzany przy pomocy tekstu pod testem Le espressioni con il verbo avere. Uczniowie ćwiczą zwroty, budując zdania, np. Devo bere un bicchiere d’acqua perché ho sete i/lub tworząc krótkie dialogi, np. Che cosa vuoi fare dopo la maturità? Ho intenzione di studiare le lingue.
Polecenie do testu Pessimista oppure ottimista? sprawdza rozumienie tekstu.
Faza realizacyjna:
Medium bazowe ma formę karty zadań interaktywnych. Uczniowie mają okazję poćwiczyć słownictwo dotyczące emocji, grając ze sobą w minigry.
Polecenia do medium bazowego sprawdzają opanowanie leksyki dotyczącej emocji.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 można dodatkowo zaproponować ułożenie zdań pasujących do niewłaściwych odpowiedzi.
W ćwiczeniu 4 można zaproponować trudniejszą wersję, polegającą na domyśleniu się rozwiązań z kontekstu bez słuchania nagrania.
Ćwiczenia 7 i 8 mogą być wykonane pisemnie lub ustnie.
Ćwiczenie 8 może być rozszerzane o inne emocje. Uczniowie mogą wyszukać w internecie odpowiedniej ilustracji, wyświetlić ją i poprosić pozostałych uczniów o opisanie, co odczuwają te osoby i co mogło im się przydarzyć.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2 i 6.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji.
Dodatkowo uczniowie mogą pograć sobie w gry w domu w celu utrwalenia leksyki dotyczącej emocji.
Uczniowie mogą na podstawie medium stworzyć własne gry np. domino z innymi emocjami, zabawę w odgadywanie synonimów i antonimów. Mogą też zagrać w kalambury, w których będą przedstawiać różne emocje i je odgadywać.
Uczniowie na podstawie medium mogą zaprojektować emotki wyrażające inne uczucia i emocje.
Medium może stanowić inspirację do dyskusji na temat różnych emocji. Uczniowie opisują różne sytuacje, w których doświadczają zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji.