Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Professioni artistiche - Zawody artystyczne
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie słownictwo dotyczące wybranych zawodów artystycznych i korzysta z niego, tworząc własne wypowiedzi ustne i pisemne;
rozróżnia rejestr formalny od rejestru nieformalnego w języku włoskim;
zna zasady tworzenia i stosowania w języku włoskim formy grzecznościowej;
samodzielnie tworzy zdania, stosując formę grzecznościową;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego (strategia kompensacyjna);
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur).
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie polisensoryczne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć.
Odwołując się do doświadczeń uczniów nauczyciel stara się aktywizować ich wiedzę na temat zawodów artystycznych.
Uczniowie tworzą listę takich zawodów, a nauczyciel wspiera uczniów, zapisując na tablicy włoskie nazwy wymienianych zawodów.
Nauczyciel może poprosić uczniów o nazwanie podstawowych czynności wykonywanych przez przedstawicieli danego zawodu, zadając pytania typu: Cosa fa un cantante? (możliwa odpowiedź: Un cantante canta.)
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt. „Intervista al fotografo Sergio Marrone”, starając się zrozumieć ogólny kontekst.
Nauczyciel wyjaśnia sytuację komunikacyjną zaistniałą w tekście, a następnie sprawdza zrozumienie treści, prosząc uczniów o wykonanie zadania do tekstu.
Nauczyciel wypisuje z tekstu zdania, w których została użyta forma grzecznościowa. Prosi uczniów o sformułowanie reguły dotyczącej tworzenia formy grzecznościowej w języku włoskim.
Nauczyciel uzupełnia regułę sformułowaną przez uczniów o dodatkowe aspekty. Wskazuje na różnice między rejestrem formalnym a nieformalnym, korzystając z informacji zawartych w tekście wyjaśniającym zagadnienia gramatyczne.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia nr 2 i 3 z sekcji Sprawdź się upewniając się, czy uczniowie zrozumieli omawiane zagadnienie gramatyczne.
Uczniowie, pracując w parach, oglądają katalog interaktywny, w którym omówione zostały wybrane zawody artystyczne. Uczniowie starają się zapamiętać włoskie nazwy prezentowanych zawodów i typowe czynności. Następnie wykonują ćwiczenia 1 i 2 odnoszące się do treści prezentowanych w multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, przygotowują (np. w oparciu o tekst pt. „Intervista al fotografo Sergio Marrone”) krótki wywiad z przedstawicielem wybranego zawodu artystycznego. Jako materiał bazowy można wykorzystać opisy zawodów z katalogu interaktywnego.
Uczniowie prezentują przygotowane wywiady na forum klasy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą zrealizować ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu: uczeń, inspirując się kartami katalogu interaktywnego, może przygotować samodzielnie dowolną ilość kart będących jego kontynuacją.
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z pracą, np. w celu poszerzenia słownictwa.