Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il codice fiscale - Włoski kod podatkowy
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące działania włoskiej administracji publicznej.
Uczeń opisuje procedurę uzyskania włoskiego kodu podatkowego codice fiscale.
Uczeń udziela rad dotyczących załatwiania spraw urzędowych we Włoszech.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach wyrażenia służące do udzielania rad w formie bezosobowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych.
Strategie kognitywne – analiza danych językowych.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
Praca indywidualna,
praca w grupie,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu,
rzutnik lub tablica multimedialna,
głośniki lub słuchawki,
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli kiedyś o codice fiscale. Jeśli tak, nauczyciel prosi o próbę wyjaśnienia, czym jest codice fiscale.
Jeśli uczniowie nigdy nie słyszeli o codice fiscale, mają za zadanie przeprowadzić burzę mózgów i spróbować zdefiniować po włosku polski numer PESEL.
Podczas burzy mózgów uczniowie tworzą listę słownictwa związanego z numerem PESEL i sprawami administracyjnymi.
Uczniowie zapoznają się z zadaniami do artykułu o codice fiscale i tessera sanitaria zamieszczonego na początku materiału, a następnie przystępują do samodzielnej pracy z tekstem i szukają w nim informacji koniecznych do wykonania ćwiczeń.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu i przed przystąpieniem do pracy z multimedium należy omówić kolejną część materiału – tekst dotyczący wyrażeń służących do udzielania rad w formie bezosobowej. Dzięki niemu uczniowie będą potrafili udzielać wskazówek dotyczących uzyskania codice fiscale.
Uczniowie tworzą, pracując indywidualnie, po dwa‑trzy zdania zawierające poznane wyrażenia z radami dotyczącymi spraw urzędowych.
Następnie należy przejść do pracy z multimedium. Jest to prezentacja multimedialna składająca się z 10 slajdów, przedstawiająca informacje dotyczące codice fiscale oraz opisująca procedurę jego uzyskania. Wskazane jest wspólne oglądanie tej prezentacji w klasie – większość informacji odczytywana jest przez lektora. Uczniowie najpierw zapoznają się z treścią poleceń do multimedium, a w czasie odtwarzania prezentacji robią notatki mogące pomóc im w wykonaniu zadań. Prezentację należy odtworzyć dwukrotnie, chyba że uczniom uda się zrozumieć wszystkie informacje potrzebne do wykonania ćwiczeń już za pierwszym razem. Po zakończeniu pracy z prezentacją interaktywną należy przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych celem utrwalenia zrealizowanego materiału.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wypełniają formularz AA4/8 pobrany ze strony Agenzia delle Entrate, następnie sprawdzają sobie nawzajem jego poprawne wypełnienie.
Uczniowie przygotowują w parach dialogi w przydzielonych sytuacjach:
jedna osoba przychodzi do Agenzia delle Entrate, nie umówiwszy wcześniej wizyty, druga wciela się w pracownika Agenzia delle Entrate, który tłumaczy, że nie zostanie obsłużona i udziela wskazówek jak zarezerwować wizytę
jedna osoba przychodzi do Agenzia delle Entrate, umówiwszy wizytę, z kompletem dokumentów, druga osoba wciela się w pracownika urzędu, który przyjmuje wszystkie niezbędne dokumenty (potwierdzenie rezerwacji wizyty, formularz oraz dokument tożsamości).
W fazie podsumowującej uczniowie mogą wykonać również ćwiczenia otwarte nr 8 i 9 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 1, 6, 7, 8, 9.
Materiały pomocnicze:
Formularz AA4/8 dostępny na stronie Agenzia delle Entrate: https://www.agenziaentrate.gov.it/portale/documents/20143/278893/ modello+cf+AA48_modello+AA4+8.pdf/a8287f7f‑abcf‑c4f9‑b4f7‑f038486bc7d6
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa, związanego z wiedzą o włoskim społeczeństwie, w szczególności z działaniem włoskiej administracji publicznej.
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów, na przykład dotyczących podróży (zwłaszcza w kontekście planowania dłuższych wyjazdów do Włoch, na przykład w ramach wakacyjnej pracy lub praktyk).