Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Conosciamo i cineasti italiani e polacchi - Poznajemy włoskich i polskich twórców filmowych
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń wykorzystuje w swoich wypowiedziach słownictwo związane z kinematografią.
Uczeń poznaje i stosuje w wypowiedziach konstrukcje stare per + infinito.
Uczeń rozpoznaje nazwiska sławnych włoskich i polskich twórców filmowych.
Uczeń poznaje fabułę filmów „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” i „(Nie)znajomi”.
Cele motywacyjne:
uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo–językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe.
Nauczanie polisensoryczne.
Gamifikacja.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w parach lub w grupach.
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do Internetu.
Rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio).
Materiały piśmiennicze.
Dodatkowo: nośnik i odtwarzacz do wyświetlenia omawianego/–ych filmu/–ów, głośniki/słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel w oparciu o tekst wprowadzenia pyta uczniów o polskich aktorów występujących we włoskich przedsięwzięciach artystycznych. Prowadzi dyskusję tak, by w odpowiednim momencie nawiązać do dokonań Kasi Smutniak i do dwóch filmów z jej udziałem, które łączą włoską i polską kinematografię. Zapowiada, że w tym e–materiale uczniowie pogłębią swoją wiedzę kulturoznawczą, leksykalną, a także gramatyczną, a punktem wyjścia będzie projekcja filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (nauczyciel decyduje, czy wyświetla film na dodatkowych zajęciach, czy organizuje wyjście do kina, czy też uczniowie oglądają film w domu).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów o ich wrażenia po obejrzeniu filmu. Następnie prosi ich o przeczytanie tekstu dotyczącego filmu „Perfetti sconosciuti” i o porównanie ich wrażeń. Na koniec fazy realizacyjnej nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczenia na rozumienie treści tego tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z teorią dotyczącą użycia konstrukcji stare per i w razie potrzeby dodaje swoje przykłady użycia nowego elementu gramatycznego. Nauczyciel prosi uczniów o zagranie we wszystkie gry z karty zadań oraz o wykonanie przygotowanych do niej poleceń w celu rozbudowania ich słownictwa związanego z filmem.
Faza podsumowująca:
Na koniec nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w parach lub grupach ćw. 3–4 z sekcji Sprawdź się. To ćwiczenia ściśle związane z omawianym filmem, niemniej jednak pomoc nauczyciela może się w tych przypadkach okazać szczególnie przydatna.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie w domu pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się (ćw. 1–2 i 5–8).
Materiały pomocnicze:
Un viaggio nella storia del cinema italianoUn viaggio nella storia del cinema italiano
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Karta zadań interaktywnych może stanowić dodatkowy materiał do tematycznego rozszerzenia lekcji o nazwach zawodów.