Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: I mezzi di trasporto - Środki transportu
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań;
zapoznaje się ze słowami i wyrażeniami związanymi z budową pojazdów oraz podróżowaniem;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemne opisujące podróżowanie różnymi środkami lokomocji;
łączy wyrazy, tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury leksykalne umożliwiające wypowiedzi na temat podróżowania;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe);
nauczanie wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
podejście holistyczne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i przedstawia podstawowe cele zajęć. Pyta uczniów, jaki sposób podróżowania najbardziej im odpowiada.
Prosi uczniów, aby przeczytali pytanie, które zamieszczone jest przed tekstem, a w trakcie czytania bloga robili notatki.
Następnie uczniowie zapoznają się z fragmentem bloga podróżniczego, który opisuje wady i zalety podróżowania różnymi środkami transportu. Nauczyciel zwraca uwagę na znajdujące się w nim nowe słowa i wyrażenia.
Po zapoznaniu się z treścią bloga, uczniowie odpowiadają na pierwsze pytanie.
Pod tekstem dodane są dodatkowe dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu nowego materiału. Nauczyciel może odnieść się do zadania trzeciego i zapytać uczniów, jakie mają własne doświadczenia związane z podróżowaniem pociągiem.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby w przeczytanym tekście zwrócili uwagę na przyimki znajdujące się przed nazwami pojazdów. Pyta ich, czy zauważyli prawidłowość związaną z użyciem różnych przyimków. Nakłania uczniów, aby spróbowali samodzielnie sformułować regułę dotyczącą użycia przyimków „in” oraz „con” z rodzajnikiem.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów z prośbą, aby przeczytali treści gramatyczne znajdujące się pod blogiem.
Nauczyciel wspólnie z uczniami przegląda katalog interaktywny. Zwraca uwagę na podobne elementy wyposażenia, które występują w różnych środkach lokomocji. Czasami mają tę samą nazwę, a w innym przypadku ich nazwy różną się od siebie. Przykładem jest wyraz: kierownica.
Po wspólnym obejrzeniu katalogu interaktywnego, w zależności od upływu czasu oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
W międzyczasie nauczyciel zachęca uczniów do przygotowania odpowiedzi do zadania 8‑go i do zaprezentowania go przed resztą grupy.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do zadania 8‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności zadania 7‑go.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innego e‑materiału dotyczącego środków transportu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, między innymi w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa dotyczącego pojazdów.
Można zaproponować uczniom zabawę w zgadywanie. Posiłkując się nagraniami znajdującymi się pod literką „i” jedni uczniowie opisują dany pojazd, a drudzy odgadują, o jaki środek transportu chodzi.