Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo a mangiare fuori? - Pójdziemy coś zjeść?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie teksty dotyczące oferty włoskich lokali gastronomicznych oraz ich godzin otwarcia;
zna podstawowe słownictwo używane w ofertach lokali gastronomicznych;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w kontekście gastronomicznym;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze/głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel zachęca uczniów, aby postarali się odgadnąć, co może oznaczać skrót „km0” i jakich sektorów życia może on dotyczyć. Następnie zachęca uczniów do lektury tekstu źródłowego i weryfikuje (ustnie), czy zrozumieli koncepcję oznakowania „km0” i/lub które hipotezy były najbliższe prawdzie. W tej fazie nauczyciel może również poprosić o wykonanie polecenia 1 i 3.
Faza realizacyjna:
W fazie realizacyjnej uczniowie indywidualnie czytają ponownie tekst źródłowy i wykonują polecenie 2, a następnie przechodzą do wspólnej lektury tekstu właściwego. Po jego omówieniu są gotowi do samodzielnego zapoznania się z prezentacją multimedialną i wykonania poleceń 1‑2 do multimedium, sprawdzających zrozumienie materiału. Kiedy uczniowie pracują samodzielnie, nauczyciel pozostaje do ich dyspozycji i pomaga w rozwianiu pojawiających się wątpliwości. W następnym kroku uczniowie przechodzą do wykonania ćwiczeń 1‑4 z sekcji Sprawdź się, których celem jest integracja nowych wiadomości z wiadomościami pochodzącymi z lektury tekstu źródłowego oraz wiadomościami i umiejętnościami zdobytymi na poprzednich etapach edukacji. Wedle uznania, przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia 4 nauczyciel może przypomnieć zasady stosowania przyimków i łączenia ich z rodzajnikami.
Faza podsumowująca:
W tej fazie uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające wiedzę kulturoznawczą z zakresu włoskich lokali gastronomicznych oraz ich usług (ćwiczenia 5 i 6). Po ich sprawdzeniu i omówieniu uczniowie wykonują ćwiczenia 7‑8 (ćwiczenia ukierunkowane na komunikację) oraz 9‑10 oparte na treściach wprowadzonych w tym e‑materiale i ukierunkowane na poprawność językową. Nauczyciel chodzi po klasie, czuwa nad poprawnością wypowiedzi i - w razie potrzeby - pomaga uczniom. Po wykonaniu bloku ćwiczeń 5‑10 uczniowie będą gotowi do samodzielnego wykonania ćwiczenia 11, którego zadaniem jest samodzielne uzupełnienie nowego tekstu o zbliżonej tematyce.
Praca domowa:
Praca domowa przewiduje ćwiczenia zakładające powrót ucznia do tekstu źródłowego (polecenie 1 i 3) oraz do prezentacji multimedialnej (polecenie 3). W przypadku niedostatecznej ilości czasu na zajęciach, również ćwiczenia 8 i 11 z sekcji Sprawdź się mogą być zdane jako praca domowa.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych gastronomii lub jako powtórzenie słownictwa dotyczącego godzin i dni tygodnia.