Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le mie esperienze professionali - Moje doświadczenia zawodowe
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa poszczególne sekcje Curriculum vitae;
wypełnia formularz;
stosuje wyrażenia niezbędne do opisania swoich doświadczeń zawodowych, umiejętności i zainteresowań;
opowiada o swoich doświadczeniach;
uzyskuje informacje o doświadczeniach innych osób;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
a) strategie zapamiętywania;
b) strategie przetwarzanie materiału językowego.Strategie socjalne:
a) stawianie pytań;
b) wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji;
c) kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze, przykładowe CV w języku włoskich (plansze lub wydruki).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji nauczyciel pokazuje przykładowe CV, prosząc o określenie, czym jest taki dokument, jaki jest cel jego przygotowania, jakie informacje powinien zawierać oraz na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, przygotowując CV.
Uczniowie słuchają wywiadu, notując najważniejsze rady rekrutera. Następnie ponownie odsłuchują i sprawdzają, czy zrozumieli przekazywane informacje odpowiadając na pytania z polecenie. W przypadku wątpliwości mogą zapoznać się z transkrypcją wywiadu.
Polecenie do tekstu z części Posłuchaj/przeczytaj sprawdza rozumienie tekstu.
W tekście objaśniającym omówione zostało rzeczownikowe użycie wybranych aggettivi indefiniti. Nauczyciel może zachęcić uczniów, by stworzyli własne przykłady z poszczególnymi rzeczownikami.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną: oglądają, jak skonstruowany jest dokument, jakie informacje zawiera ten konkretny przykład CV, czytają opisy. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności zapoznawać się z poszczególnymi sekcjami Curriculum vitae.
W tej części lekcji nauczyciel może poprosić o podawanie nazw zawodów i określanie jakie kwalifikacje i umiejętności powinna posiadać osoba chcąca wykonywać dany zawód, a także jakimi cechami powinna się charakteryzować.
Polecenia do ilustracji interaktywnej sprawdzają zrozumienie słownictwa, a także wybranych informacji zawartych w ilustracji i opisach.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 5 można zaproponować, aby uczniowie próbowali określić w jakich innych zawodach byłyby pożądane podane umiejętności.
W ćwiczeniu 9 uczniowie mogą w parach, bądź małych grupach, zadawać pytania i udzielać informacji. W przypadku pracy w grupach osoby nieuczestniczące w dialogu mogą weryfikować przekazywane informacje albo uzupełniać pytania.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenie 1, ćwiczenie 4 oraz ćwiczenie 6 lub 7.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do określania w jakich pracach doświadczenia i umiejętności osoby, której CV oglądają mogłyby zostać wykorzystane. Dodatkowo nauczyciel może zachęcić uczniów do wyrażania swojej opinii odnośnie do tego jakie informacje i w jaki sposób powinny być zawarte w CV, jaki format według nich powinno ono mieć, na czym należy się skoncentrować.