Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Vacanza lavoro in una fattoria - Wakacyjna praca w gospodarstwie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat wakacyjnej pracy w gospodarstwie rolnym.
Uczeń powtarza czas passato prossimo.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
wszystkie trzy możliwe.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, telefon, tablet, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia uczniom informację o tym, jaka część włoskiej populacji mieszka na terenach miejskich, a jaka na wsi. Mówi im, że podczas realizowanej lekcji zapoznają się ze słownictwem związanym z doświadczeniem wakacyjnej pracy w gospodarstwie rolnym.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst przedstawiający relację Włoszki, która zdecydowała się na wakacyjną pracę w gospodarstwie rolnym i zaobserwowała wiele korzyści, jakie to doświadczenie przyniosło jej i jej dzieciom. Uczniowie weryfikują zrozumienie tekstu poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia, w którym muszą wskazać, czy wymienione informacje są prawdziwe, czy fałszywe.
Potem nauczyciel zapoznaje uczniów z kilkoma czasownikami przydatnymi w kontekście opowiadania o pracy na wsi, które mają nieregularną formę participio passato.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z mapą interaktywną, która zawiera podzielone na kilka kategorii słownictwo związane z pracą w gospodarstwie rolnym i wsią. Za jego pośrednictwem uczniowie poznają i utrwalają słownictwo, które następnie będzie wykorzystywane w poleceniach do multimedium, a następnie w kolejnych zadaniach z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie na forum klasy wad i zalet pracy w gospodarstwie w zamian za możliwość spędzenia w nim wakacji. Uczniowie, którzy mają podobne doświadczenia, związane z zamieszkiwaniem lub pobytami u rodziny na wsi, mogą opowiedzieć na forum o obowiązkach, które tam wykonywali i sposobach spędzania wolnego czasu w gospodarstwie.
Praca domowa:
Np. ćw. 1–4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji utrwalającej słownictwo z zakresu życia codziennego na wsi. Może też wskazać uczniom, że ewentualny wyjazd do wakacyjnej pracy u gospodarza za granicę w przyszłości może być dla nich ciekawym, przystępnym finansowo sposobem na ćwiczenie w praktyce umiejętności językowych w codziennych sytuacjach.