Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Liberi e felici - Wolne i szczęśliwe
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące dzikich zwierząt, ich wyglądu, charakteru, zwyczajów oraz warunków, w jakich żyją;
zna podstawowe słownictwo związane z ze zwierzętami oraz struktury gramatyczne odpowiednie do określania ich płci oraz sposobu ich życia;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (warunki i tryb życia zwierząt na wolności i w niewoli);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy byli kiedyś w cyrku, jeśli tak – kiedy, czy i jakie były tam zwierzęta i co robiły.
Po omówieniu odpowiedzi, uczniowie przechodzą do lektury tekstu źródłowego i odpowiadają na pytanie postawione w poleceniu do tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 do tekstu sprawdzające rozumienie treści ogólnych i szczegółowych, a po jego omówieniu - ćwiczenie 2 mające na celu utrwalenie nazw dzikich zwierząt.
Po sprawdzeniu ww. ćwiczenia nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z prezentacją multimedialną i zanotowanie wszystkich informacji i ciekawostek będących dla uczniów nowością (polecenie do multimedium). Nauczyciel może również podzielić klasę na grupy: każda grupa zapoznaje się z przydzielonymi częściami prezentacji. Następnie nauczyciel tworzy nowe grupy tak, aby w każdej dało się odtworzyć informacje ze wszystkich części prezentacji. Uczniowie dzielą się w grupach zapamiętanymi informacjami.
Po omówieniu ciekawostek uczniowie przechodzą do ćwiczenia na rozumienie treści ogólnych i szczegółowych (polecenie 1 do multimedium), a następnie do utrwalenia nowopoznanych nazw dzikich zwierząt (polecenie 2 do multimedium). W razie trudności wracają do poszczególnych części prezentacji lub proszą o pomoc nauczyciela.
Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenie (polecenie 3 do multimedium), mające na celu powtórzenie słownictwa i ćwiczenie zdolności rozumienia tekstu ustnego, dla grup mocniejszych może stanowić ono jednocześnie pretekst dydaktyczny do poruszenia zagadnienia wyboru rodzajnika.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z sekcji Sprawdź się, dające możliwość zaobserwowania użycia rodzajnika określonego i nieokreślonego w wolniejszym tempie (w tekście pisanym).
Po jego sprawdzeniu nauczyciel omawia z uczniami tekst poświęcony zasadom stosowania rodzajników określonych i nieokreślonych. Na tym etapie może poprosić uczniów o dopisanie do każdej zasady odpowiednich przykładów pochodzących z tekstów ćwiczenia 1 z sekcji Sprawdź się (dla grup słabszych) lub z polecenia 3 do multimedium (dla grup mocniejszych).
Uczniowie wykonują serię ćwiczeń 2‑4 poświęconych ww. zagadnieniu. Ćwiczenia te są wystopniowane pod względem trudności, zaleca się więc ich wykonywanie w proponowanej kolejności i omawianie odpowiedzi bezpośrednio po wykonaniu każdego z nich.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat sposobu wyrażania płci zwierząt i prosi o wykonanie ćwiczenia 5. Ze względu na typologię ćwiczenia (uczniowie wybierają odpowiedzi z listy), pracując z grupami mocniejszymi, nauczyciel może poprosić najpierw o wykonanie ćwiczenia, a dopiero po jego sprawdzeniu omówić zasady.
Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie 6.
Faza podsumowująca:
Ta faza przewiduje ćwiczenie 8 (otwarte) oraz ćwiczenie 7 (rekonstrukcja nowego tekstu). Ćwiczenia można wykonać w dowolnej kolejności. W przypadku ograniczeń czasowych na zajęciach, ćwiczenie 7 można zadać jako pracę domową.
Praca domowa:
W oparciu o teksty pochodzące z ćwiczeń e‑materiału uczniowie układają zagadkę na temat wybranego dzikiego zwierzęcia, opisując jego wygląd i tryb życia. Po sprawdzeniu poprawności prac uczniów, nauczyciel będzie mógł wykorzystać je w celu powtórzenia materiału: uczniowie będą sobie wzajemnie zadawać zagadki, zmieniając się w parach lub pracując w grupach 4‑6 osobowych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych zwierzętom, ekologii oraz rodzajnikom. Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.