Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Pittori e scultori famosi italiani - Słynni włoscy malarze i rzeźbiarze
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące sztuki dawnej.
Uczeń zna podstawowe słownictwo dotyczące malarstwa i rzeźby.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków)
strategie kognitywne – analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
zdjęcia związane z tematem (do wyświetlenia)
pomocniczo reprodukcje lub albumy przedstawiające dzieła sztuki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel pokazuje uczniom wybrane dzieła sztuki artystów wspominanych w dialogu o historii sztuki. Sprawdza ich znajomość artystów i dzieł. Prowadzący lekcję stara się wzbudzić zainteresowanie uczniów, podając ciekawostki związane z tematem, jak choćby tę dotyczącą „Damy z gronostajem”.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza na forum klasy nagranie o najsłynniejszych włoskich malarzach i rzeźbiarzach. Prosi uczniów o wykonanie polecenia do materiału audio. Wspólnie z nimi sprawdza odpowiedź i odpowiada na ewentualne pytania.
W celu znalezienia dodatkowych informacji dotyczących włoskich artystów uczniowie przystępują do pracy z multimedium i dzięki prezentacji poznają słownictwo służące do opisu obrazów i rzeźb. Następnie wykonują 3 polecenia do multimedium, które pozwalają utrwalić leksykę.
Nauczyciel krótko przypomina o różnicach między passato prossimo i imperfetto na przykładzie konstrukcji mi piace i zdań tematycznie związanych ze sztuką.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary lub dzieli ich na małe grupy. Opierając się na części gramatycznej e‑materiału i na ćw. 8 i 9 z sekcji Sprawdź się, uczniowie wymieniają uwagi na temat sztuki dawnej i opisują swoje upodobania i opinie dotyczące malarstwa i rzeźby. W trakcie trwania tej aktywności nauczyciel podchodzi do każdej pary/grupy i pomaga uczniom. Poza tym zadaje im pytania pytania na temat ich ulubionych dzieł oraz wystaw, które odwiedzili.
Praca domowa:
Nauczyciel zadaje pisemnie ćwiczenie 8 lub 9. Można zadać również inne wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, których nie wykonano na lekcji.
Materiał jest spiralnie powiązany z materiałem 3.4.9.4, można więc zadać chętnym uczniom niektóre zadania z tego e‑materiału w celu poszerzenia ich wiedzy o sztuce współczesnej.
Materiały pomocnicze:
Materiał jest spiralnie powiązany z materiałem L’arte contemporaneaL’arte contemporanea oraz niektóre treści łączą się z Come paghi?Come paghi?. Materiał można wykorzystać również w szkołach artystycznych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć dotyczących kultury czy historii sztuki. Uczniowie mogą przygotować prezentacje na kolejne zajęcia z opisem ulubionych dzieł lub artystów. Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.