Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La giornata dell’arte - Dzień sztuki
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi opowiadać o zaplanowanych wydarzeniach.
Uczeń zna i stosuje nieregularne formy czasowników w czasie przyszłym prostym.
Uczeń zna słownictwo przydatne do opowiadania o planowanym wydarzeniu szkolnym.
Cele motywacyjne:
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia; utrwalamy i łączymy nowe informacje z już znanymi, koncentrujemy uwagę.
Metody i techniki nauczania:
Metoda lekcji odwróconej.
Podejście komunikacyjne.
Konektywizm.
Metoda kognitywna.
Formy pracy:
praca całego zespołu klasowego;
praca w grupach;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, głośniki, rzutnik, ekran.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Zgodnie z metodą lekcji odwróconej, nauczyciel na poprzedniej lekcji proponuje uczniom w ramach pracy domowej zapoznanie się z treścią tekstu pt. La Giornata dell’arte, wykonanie ćwiczenia do tego tekstu, a także poszukanie w zasobach internetowych fotografii różnych dzieł sztuki (nie tylko włoskiej).
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu pt. La Giornata dell’arte - uczniowie czytają swoje propozycje odpowiedzi na pytania.
Faza realizacyjna:
Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania dialogu.
Uczniowie w parach wykonują polecenie 2 i 3 do multimedium.
Nauczyciel pokazuje uczniom wybrane dzieła sztuki światowej, sprawdzając ich znajomość.
Nauczyciel wyjaśnia zasady tworzenie form nieregularnych czasu przyszłego prostego.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel proponuje uczniom pracę w czteroosobowych grupach, w których zaplanują ogólnoszkolne wydarzenie o dowolnej tematyce.
Praca domowa:
Pracę domową stanowi polecenie 1 do multimedium - napisanie streszczenia wysłuchanego dialogu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być również wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia jako materiał utrwalający poznane słownictwo.