Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che partita! - Co za mecz!
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie słownictwo dotyczące piłki nożnej i zna nazwy podstawowych części boiska oraz obiektów znajdujących się na stadionie;
Uczeń potrafi odmieniać w czasie teraźniejszym czasowniki regularne pierwszej, drugiej i trzeciej koniugacji;
Uczeń zna czasowniki i wyrażenia określające podstawowe czynności wykonywane podczas meczu piłki nożnej;
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
Uczeń rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach;
Strategia kompensacyjna - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu;
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur;
Strategie pamięciowe – tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna;
Nauczanie polisensoryczne;
Podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
rzutnik lub tablica multimedialna;
odtwarzacz plików audio;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Odwołując się do doświadczeń uczniów, nauczyciel pyta:
Vi piace giocare a calcio?
Chi di voi gioca a calcio dopo la scuola?
Conoscete alcune squadre italiane di calcio?
Guardate le partite di calcio alla TV?
Nauczyciel aktywizuje wiedzę uczniów, zachęcając ich do zapisywania na tablicy słownictwa związanego z tematem: calcio (np. la partita, lo stadio, il gol itd.)
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają dialog pt.: „Una partita emozionante”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) przedstawioną w nim sytuację.
Nauczyciel wyjaśnia sytuację komunikacyjną z tekstu, a następnie sprawdza ogólne zrozumienie treści, prosząc uczniów o wykonanie zadania znajdującego się poniżej.
Nauczyciel prosi uczniów, aby wypisali z przeczytanego dialogu kolejne czasowniki i wyrażenia związane z tematem zajęć.
Uczniowie, z pomocą nauczyciela, układają zdania z wypisanym słownictwem (nauczyciel może też zaproponować uczniom tłumaczenie zdań z języka polskiego na włoski), zwracając szczególną uwagę na prawidłową odmianę czasowników. Nauczyciel, jeśli uzna to za konieczne, może przy tej okazji przypomnieć uczniom zasady odmiany czasowników regularnych w języku włoskim, korzystając z tabeli stanowiącej element tego e‑materiału.
Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 5 z sekcji Sprawdź się, które daje możliwość utrwalenia nowego słownictwa.
Następnie uczniowie, pracując w parach, zapoznają się z multimedium - modelem 3D stadionu piłkarskiego i starają się zapamiętać zawarte w nim słownictwo związane z tematem zajęć.
W celu utrwalenia nowo poznanego słownictwa uczniowie, pracując samodzielnie lub w parach, wykonują ćwiczenia 1‑3 do multimedium.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa rozwiązuje krzyżówkę z ćwiczenia nr 1 w sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z zestawu ćwiczeń znajdujących się w sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przez sprawdzianem.
Uczniowie, patrząc na stadion przedstawiony w modelu 3D, mogą spróbować wcielić się w rolę komentatora sportowego i stworzyć kilka zdań na temat meczu przy użyciu słownictwa znajdującego się w multimedium oraz innych zwrotów poznanych przy pracy z tym e‑materiałem.