Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: I lavori di ristrutturazione - Prace remontowe.
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, Kasa III LO, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
interpretuje słownictwo związane z czynnościami wykonywanymi w trakcie remontu.
potrafi przywołać nazwy zawodów związanych z remontami.
przypisuje nazwy zawodów do odpowiednich zajęć.
formułuje wypowiedzi na temat tego, jak zaplanować prace remontowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, jakie słowa kojarzą im się z domem. Mogą to być nazwy pomieszczeń lub mebli.
Uczniowie zapoznają się z tekstem I lavori di ristrutturazione.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst I lavori di ristrutturazione.
Nauczyciel omawia materiał gramatyczny, zaimek względny chi.
Uczniowie zapoznają się z plikiem audio.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie wykonują ćwiczenia 1 – 3 z sekcji Sprawdź się. Potem uczniowie pracują przy ćwiczeniach otwartych 7 i 8. Referują rezultaty ćwiczenia 8 na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach. Do zadania otrzymują zdjęcia różnych specjalistów od remontów (malarz, hydraulik): każdy uczeń otrzymuje plik zdjęć i pokazuje je drugiej osobie, która musi powiedzieć, jak nazywa się ten zawód i co robi (np. Chi è? Questo è un imbianchino. Imbianca le pareti). Jeśli odpowie poprawnie, otrzymuje 2 punkty. Jeśli powie tylko nazwę zawodu lub tylko czynność, otrzymuje 1 punkt. Na koniec uczniowie sumują swoje punkty i porównują wyniki na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel nastawia zegarek na 2 minuty. Uczniowie mają napisać to, co pamiętają z lekcji: słówka związane z remontem. Kto napisze najwięcej, wygrywa.
Praca domowa:
Ćw. 4 – 6 z sekcji Sprawdź się
Materiały pomocnicze:
kartki ze zdjęciami przedstawiające specjalistów od remontu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Można przesłuchać ponownie nagranie, zatrzymując nagranie w kluczowych momentach, tak aby uczeń mógł powiedzieć na głos nazwy zawodów lub czasowników.