Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Stereotipi e pregiudizi - Stereotypy i uprzedzenia
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy mieszkańców regionów i głównych włoskich miast.
zna najważniejsze stereotypy dotyczące mieszkańców regionów i głównych włoskich miast.
potrafi zapytać o opinię.
wyraża swoje zdanie, zgadza się lub nie z opinią.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywiz.m
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze, mapa Włoch
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, jakie regiony Włoch znają. Może posłużyć się przy tym mapą. Następnie pyta, czy znają nazwy mieszkańców regionów/miast, np. Come si chiama l’abitante della Sicilia?
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem pt. „Stereotipi e pregiudizi”. Mają w tym czasie zapisać jak najwięcej nazw mieszkańców regionów/miast, które usłyszą. Próbują zgadnąć, do jakich regionów/miast się te nazwy odnoszą.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przesłuchują ponownie nagranie pt. „Stereotipi e pregiudizi”, śledząc jednocześnie tekst, po czym wykonują dwa zadania znajdujące się pod nim. Następnie w parach zadają sobie pytania o stereotypy, np. “Quali sono gli stereotipi che riguardano i siciliani?”.
Uczniowie zapoznają się z interaktywną mapą regionów i stolic regionów. Pracując z mapą, poznają nazwy ich mieszkańców. Nauczyciel wspomina uczniom, że nie wszystkie nazwy mieszkańców miast są powszechnie znane i skupia się na tych często używanych. Zapamiętanie wszystkich nazw mieszkańców włoskich stolic można pozostawić dla uczniów najbardziej dociekliwych.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium, a następnie ćwiczenia 1 i 2 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i na podstawie poleceń do ćwiczeń 7‑8 z sekcji Sprawdź się, rozmawiają o stereotypach dotyczących Włochów i Polaków. Wyrażają swoją opinię.
Praca domowa:
Ćw. 3‑6 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą w ramach powtórzenia po kilku lekcjach ponownie przeanalizować mapę interaktywną, powtarzając na głos nazwy regionów i nazw mieszkańców danych regionów.