Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In contanti, con la carta oppure tramite lo smartphone? - Gotówką, kartą czy smartfonem?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna odmianę czasowników nieregularnych w czasie teraźniejszym i wykorzystuje je w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozumie prosty tekst dotyczący tradycyjnych i nowoczesnych rodzajów płatności.
Uczeń wypowiada się na temat tradycyjnych i nowoczesnych rodzajów płatności.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach takie spójniki jak: ma, però, perché, cioè, se, anche se.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna)
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
lekcja odwrócona
Formy pracy:
Praca na forum.
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
tablica interaktywna,
materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednich zajęciach nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień gramatycznych (znaczenie i użycie wybranych spójników).
Po zaprezentowaniu uczniom celów zajęć nauczyciel prosi ich o krótkie przedstawienie zagadnień, z którymi się zapoznali. Pyta ich także, jakie były ich przypuszczenia dotyczące form płatności preferowanych przez Włochów.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel informuje uczniów, że kolejnym etapem zajęć jest zapoznanie się z filmem edukacyjnym pt. „In contanti, con la carta oppure tramite lo smartphone?” i prosi ich o wypisanie na kartkach dziesięciu słów (oprócz tych zawartych w tytule), które ich zdaniem na pewno pojawią się w filmie. Praca ta może zostać wykonana w dwuosobowych grupach; uczniowie mogą zapisać słownictwo mazakami na kartonach (każda grupa innym kolorem) lub skorzystać z arkusza pozwalającego na wspólną pracę kilku grup w internecie.
Jeśli to możliwe, na początku uczniowie zapoznają się jedynie ze ścieżką audio filmu edukacyjnego i podkreślają na swoich kartonach słowa, które pojawiły się w filmie. O ile pozwalają na to warunki czasowe, wyniki pracy uczniów można przyczepić do tablicy, by przekonać się, która grupa wytypowała najwięcej właściwych słów.
Następnie uczniowie zapoznają się z filmem i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenia. Pracują indywidualnie lub w parach, nauczyciel udziela im wskazówek i wyjaśnień w przypadku ewentualnych trudności.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 3, 5 z sekcji Sprawdź się.
W zależności od tego, ile czasu zostało do końca zajęć, nauczyciel może poprosić uczniów, by każdy z nich zapytał kilka osób w grupie o to, w jaki sposób dokonują płatności, a następnie przedstawili to na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie na kartce słów, wyrażeń i struktur, które zapamiętali z zajęć. Ćwiczenie to ma formę gry, dobrze byłoby wykonać je np. w czasie 2 minut. Osoba, która wypisze najwięcej elementów zostaje nagrodzona plusem lub zwolnieniem z jednego ćwiczenia z pracy domowej.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Ćwiczenie 7 jest ćwiczeniem dla chętnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach powtórzenia, np. przed sprawdzianem, nauczyciel może odtworzyć uczniom film bez dźwięku i poprosić ich o przygotowanie komentarza do poszczególnych fragmentów.