Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Come liberarsi dallo smartphone - Jak uwolnić się od smartfona
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo związane z nowymi technologiami.
Uczeń tworzy wypowiedzi z użyciem nowego słownictwa.
Uczeń formułuje rady dotyczące ograniczenia korzystania np. z telefonu komórkowego czy internetu.
Uczeń zna i potrafi poprawnie zastosować w wypowiedziach zdania warunkowe pierwszego typu.
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna,
nauczanie polisensoryczne,
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna,
w parach (lub małych grupach),
na forum klasy.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu,
rzutnik lub tablica multimedialna, (lub odtwarzacz plików audio),
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Następnie nauczyciel odwołuje się do doświadczeń uczniów, pytając ich jak często i w jakim celu korzystają z komputera, smartfona i innych tego typu urządzeń.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.: „Come liberarsi dallo smartphone?”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację i ogólny kontekst.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, prosząc uczniów o realizację w parach zadania do tekstu, które następnie sprawdza na forum klasy.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występującą w tekście strukturę gramatyczną - zdania warunkowe pierwszego typu.
Nauczyciel, korzystając z informacji zawartych w sekcji Przeczytaj/Posłuchaj, wyjaśnia uczniom funkcję tego typu zdań i zasady ich tworzenia.
W celu sprawdzenia stopnia opanowania nowego materiału, nauczyciel może poprosić uczniów o wykonanie ćwiczeń nr 3, 4 i 5 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, której celem jest utrwalenie nowego słownictwa oraz nowej struktury gramatycznej. Jeśli jest to technicznie możliwe, uczniowie powinni pracować z multimedium indywidualnie lub w parach. Nauczyciel powinien określić czas na pracę z multimedium i po jego upływie sprawdzić, kto uzyskał największą liczbę punktów.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby pracując w parach, zrealizowali ustnie ćwiczenie nr 8 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może wykonać niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się lub też ćwiczenia leksykalne do multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego i gramatycznego przed sprawdzianem.