Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Stefano Cavallo, Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La cura dei denti - Dbanie o zęby
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII; poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Uczeń zapamiętuje wyrażenia dotyczące higieny jamy ustnej.
Uczeń zapamiętuje wyrażenia przydatne podczas wizyty u dentysty.
Uczeń zapamiętuje zwroty określające częstotliwość wykonywania czynności.
Uczeń stosuje czasowniki pozornie zwrotne z dopełnieniem bliższym.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście holistyczne
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmienne
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, podczas której uczniowie mają nabyć umiejętności opisania podstawowych czynności związanych z higieną jamy ustnej. Nauczyciel może na wstępie zapytać uczniów, w jaki sposób pielęgnują swoje zęby, a następnie sprawdzić, czy na pewno znają wszystkie reguły, korzystając z polecenia wstępnego (Prawda czy fałsz?). Proponowany tekst zawiera 12 porad, jak dbać o higienę jamy ustnej. Uczniowie słuchają, dla ułatwienia śledząc tekst. Nauczyciel pyta, czy tekst zawiera coś, czego nie wiedzieli. Nauczyciel zwraca uwagę na czasowniki pozornie zwrotne z dopełnieniem bliższym. Zestaw przykładów można rozszerzyć. Uczniowie mogą zastanowić się, które jeszcze, spośród znanych im czasowników, mogłyby przyjąć taką postać. Przy wykonywaniu różnych czynności przydatne są zwroty określające ich częstotliwość. Warto je dodatkowo przećwiczyć, zadając uczniom pytania na różne tematy (np. Quanto spesso hai le lezioni di ginnastica?), a także prosząc, aby uczniowie nawzajem pytali się i odpowiadali na pytania, wykorzystując poznane zwroty i znane im słownictwo.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie oglądają film poświęcony wizycie nastolatka u dentysty. Uczniowie oglądają film, zwracając uwagę na przebieg wizyty. Notują sobie, jakie czynności są wykonywane w gabinecie dentystycznym. Trzy polecenia do multimedium sprawdzają opanowanie wprowadzonej leksyki, zwrotów i kolejności czynności wykonywanych w gabinecie. Dodatkowo nauczyciel może wprowadzić odmianę czasowników nieregularnych togliere i sedersi, które w e‑materiale pojawiają się tylko w bezokoliczniku. Dzięki temu uczniowie mogliby używać tych czasowników bez konieczności posiłkowania się czasownikami modalnymi.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji “Sprawdź się”. W ćwiczeniu 4 dodatkowo można postawić pytanie pasujące do ilustracji (np. Che cosa fa Marco?). W ćwiczeniu 5 można zaproponować nieco trudniejszą wersją: uczniowie próbują uzupełnić zdania na podstawie kontekstu, bez zaglądania do odpowiedzi do przeciągnięcia. Proponuje się przygotowanie ćwiczeń 3 i 8 w parach. Trudniejszą wersją ćwiczenia 3 byłby zaimprowizowanie wywiadu bez przygotowania, na forum klasy. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 2.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Essere in forma!Essere in forma!
Il primo soccorsoIl primo soccorso
Dal medicoDal medico
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.
Uczniowie mogą obejrzeć film w parach i wypisać nowe dla nich słowa i zwroty, a następnie odpytać się z nich nawzajem.
Chętni uczniowie mogą dobrać się w pary lub kilkuosobowe grupy i przygotować na podstawie obejrzanego filmu krótkie scenki przedstawiające wizytę u dentysty, a następnie przedstawić je na kolejnej lekcji języka włoskiego.