Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Conosciamoci - come fare conoscenza con una persona nuova in italiano. - Poznajmy się - jak poznać nową osobę po włosku.
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Uczeń przedstawia się i podaje podstawowe informacje o sobie w języku włoskim.
Uczeń przedstawia swoje upodobania.
Uczeń uzyskuje informacje osobowe oraz dotyczące zainteresowań innych osób, zadając odpowiednie pytania.
Uczeń stosuje w wypowiedziach w języku włoskim podstawowe zwroty grzecznościowe.
Uczeń tworzy proste dialogi, których uczestnicy wymieniają się informacjami osobowymi oraz dotyczącymi zainteresowań i upodobań.
Uczeń rozumie ze słuchu dialogi, których uczestnicy wymieniają się informacjami osobowymi oraz dotyczącymi zainteresowań i upodobań.
Uczeń reaguje na wypowiadane przez interlokutora kwestie, stosując wyrażenia takie jak anche, pure, neanche, nemmeno, neppure.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego.
Strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, odbieranie i wysyłanie informacji.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Strategie afektywne – podejmowanie ryzyka.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupie.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji oraz jej cele i krótko zapowiada jej przebieg. Następnie zadaje uczniom pytanie, czy zdarzyło im się kiedyś zawrzeć znajomość z osobą mówiącą w innym języku (włączając w to interakcje internetowe). Następnie uczniowie tworzą krótką listę podstawowych informacji jakimi wymieniają się ludzie w trakcie pierwszej rozmowy. Powinny się tam znaleźć elementy takie jak imię, wiek, pochodzenie, zainteresowania, upodobania. Po tym krótkim wstępie należy przejść do odczytania/odsłuchania dialogu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj poprzedzonego krótkim i ogólnym nakreśleniem kontekstu (może któregoś z uczniów zainteresują intensywne wakacyjne kursy językowe we Włoszech). Uczniowie odsłuchują/odczytują dialog między dwoma chłopcami, rozwiązują zadanie z nim związane, a następnie próbują zidentyfikować w dialogu struktury służące do reagowania na kwestie wypowiadane przez interlokutora (przysłówki anche, pure, neanche, nemmeno, neppure).
Faza realizacyjna:
Po omówieniu dialogu i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy przejść do informacji zawartych w następnej sekcji materiału, w której dokładnie wyjaśniono stosowanie avverbi di uguaglianza (anche, pure, neanche, nemmeno, neppure) oraz struktury wyrażające odmienność wypowiadanych informacji i wyrażanych upodobań (io invece... , a me invece…). Następnie należy przejść do pracy z multimedium, na które składają się trzy pliki audio z nagraniami dialogów - rozmów uczniów uczestniczących w pierwszych zajęciach na intensywnym kursie włoskiego, którzy dostali zadanie wzajemnego zapoznania się z wykorzystaniem wyłącznie języka, którego się uczą. Uczniowie odsłuchują nagrania i starają się wynotować najważniejsze informacje dotyczące pojawiających się w nich osób. W zależności od potrzeb odsłuch można powtórzyć dwa lub trzy razy. Następnie należy przejść do wykonania zadań interaktywnych do multimedium oraz zestawu ośmiu zadań podsumowujących całość e‑materiału.
Faza podsumowująca:
Celem podsumowania pracy z e‑materiałem uczniowie rozchodzą się po sali lekcyjnej i odtwarzają sytuację zaistniałą w multimedium - mają za zadanie przeprowadzać z kolejnymi osobami krótkie rozmowy w języku włoskim, tak jakby poznawali się po raz pierwszy. Powinni pytać się o imiona, wiek, pochodzenie, miejscowość zamieszkania, zainteresowania, ulubione sposoby spędzania wolnego czasu. Podczas tego ćwiczenia uczniowie powinni korzystać z poznanych w czasie lekcji struktur takich jak avverbi di uguaglianza oraz wyrażenia takie jak io invece…, a me invece…
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom dobranie się w pary lub dwójki i nagranie w postaci zapisu dźwięku (lub dźwięku i obrazu) dialogu, w którym odpowiednio dwie lub trzy osoby zawierają znajomość. Uczniowie wcielają się w osoby pochodzące z różnych krajów i o różnych zainteresowaniach, ćwicząc kreatywność a także poznane w toku dotychczasowej nauki włoskiego słownictwo. Oprócz tego jako pracę domową można traktować następujące zadania z sekcji Sprawdź się: 5, 6, 7, 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W trakcie pracy z multimedium można polecić uczniom stworzenie tabelki, w której zbiorą informacje dotyczące poszczególnych osób z nagrań. Całość materiału może być także traktowana jako powtórzenie dotyczące struktur poznanych w klasie siódmej (np. z materiałów Come ti chiami? Primi contatti in italianoCome ti chiami? Primi contatti in italiano oraz Io vengo dalla Polonia, e tu da dove vieni?Io vengo dalla Polonia, e tu da dove vieni?).