Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Natale con i tuoi e Pasqua...? - Boże Narodzenie w rodzinie, a Wielkanoc…?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące najważniejszych świąt włoskich i polskich oraz sposobu ich spędzania w rodzinie.
Uczeń potrafi wyrażać daty i zna podstawowe słownictwo używane podczas rozmowy na temat świąt i sposobu ich spędzenia. Potrafi też stosować czasowniki z jednym zaimkiem stałym (verbi pronominali) do zapraszania, pytania o opinię oraz przyjmowania zaproszeń.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili nazwy i daty wszystkich poznanych do tej pory świąt oraz pyta, w jaki sposób je spędzają: z rodziną, w domu, a może wyjeżdżają gdzieś w tym okresie?
Uczniowie przechodzą do odsłuchania dialogu po raz pierwszy. Podczas pierwszego odsłuchania dialogu nie powinni mieć dostępu do jego transkrypcji. Celem pierwszego odsłuchania jest zrozumienie, co w kontekście kalendarza oznacza słowo „ponte” oraz jakich świąt dotyczy dialog..
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do drugiego odsłuchania dialogu, podczas którego uczniowie mogą mieć wgląd do transkrypcji. Po wysłuchaniu uczniowie wykonują polecenie 1, mające na celu sprawdzenie stopnia rozumienia informacji ogólnych i szczegółowych oraz polecenie 2 polegające na dopasowaniu nazw wymienionych w dialogu włoskich świąt do dat.
Nauczyciel omawia z uczniami pierwszą część tekstu właściwego, w której przedstawione są dni ustawowo wolne od pracy we Włoszech i święta, z którymi są one związane.
Poprzez prezentację multimedialną uczniowie zapoznają się ze sposobami obchodzenia włoskich najważniejszych świąt religijnych i narodowych oraz z towarzyszącą im symboliką. W celu sprawdzenia zrozumienia i utrwalenia nowych informacji na temat symboliki obchodzonych we Włoszech świąt, uczniowie wykonują polecenie 1 do multimedium.
Kolejne polecenia do multimedium (2 i 3) związane są z utrwaleniem wiadomości dotyczących dat wymienionych świąt oraz podawaniem dat poszczególnych rocznic, obchodów i wydarzeń.
Uczniowie przechodzą do ćwiczeń z sekcji „Sprawdź się”. Kontynuując temat dat, wykonują ćwiczenie 1, mające na celu zintegrowanie informacji wprowadzonych w tekście źródłowym i tekście właściwym z informacjami zawartymi w multimedium. W kolejnym kroku uczniowie wykonują ćwiczenie 2 (otwarte), skierowane na rozwijanie kompetencji interkulturowej poprzez refleksję na temat różnic w sposobie obchodzenia wybranych świąt polskich i włoskich.
Na podstawie drugiej części tekstu właściwego nauczyciel omawia wybrane czasowniki zaimkowe łączące się z jednym tylko zaimkiem, a w celu utrwalenia ich znaczenia uczniowie wykonują ćwiczenie 3. W małych grupach lub w grupach bardziej zaawansowanych kolejność ta może zostać odwrócona: uczniowie mogą najpierw wykonać ćwiczenie metodą indukcyjną, po czym przejść do omówienia odpowiedzi przy pomocy drugiej części tekstu właściwego.
Uczniowie wykonują serię ćwiczeń (4‑7) utrwalających znajomość znaczenia oraz stosowanie poznanych czasowników zaimkowych. Ćwiczenia ułożone są w sposób stopniowo zwiększający stopień trudności, zaleca się więc wykonanie ich w kolejności, w jakiej zostały ułożone.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do ćwiczeń komunikacyjnych opartych na zastosowaniu poznanych czasowników zaimkowych do składania propozycji, pozyskiwania opinii oraz udzielania odpowiedzi na zaproszenia w kontekście świąt i sposobu ich spędzania. W tym celu wykonują oni ćwiczenia 8 i 9.
Praca domowa:
Ćwiczenie otwarte 9, wedle uznania nauczyciela, może być wykonane w klasie lub zadane jako praca domowa.
Materiały pomocnicze:
Materiał jest rozwinięciem i pogłębieniem tematu przedstawionego w e‑materiale 365 giorni più uno365 giorni più uno, ale może być realizowany również niezależnie od niego. Może być wykorzystany także jako wsparcie podczas lekcji poświęconych zaimkom.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych rodzinie oraz świętom, datom oraz formom wspólnego spędzania czasu w rodzinie.