Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Allacciate le cinture - Proszę zapiąć pasy
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna najważniejsze słownictwo związane z podróżą samolotem i środkami bezpieczeństwa w samolocie.
Uczeń rozumie instrukcje bezpieczeństwa, które można usłyszeć w samolocie.
Uczeń posługuje się w swoich wypowiedziach słownictwem związanym z podróżą samolotem.
Uczeń używa form trybu rozkazującego 2 os.l.poj. oraz 1 i 2 os. liczby mnogiej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
lekcja odwrócona
Formy pracy:
Praca na forum.
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
tablica interaktywna,
materiały piśmiennicze,
kartki formatu A5 z wyrażeniem Viaggio in aereo pośrodku i odchodzącymi od niego promieniami,
kilkunastosekundowy fragment filmu pt. Allacciate le cinture w reżyserii Ferzana Özpetka, zachęcający do jego obejrzenia.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednim spotkaniu nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem pt. „Prima di partire”, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień (tworzenie form trybu rozkazującego).
W początkowej fazie zajęć nauczyciel pyta uczniów, czy lubią podróżować, jakimi środkami transportu i dokąd. Po tej rozgrzewce uczniowie pracują w parach, uzupełniając zapamiętanym słownictwem mapy myśli z wyrażeniem Viaggio in aereo pośrodku. Następnie następuje podsumowanie na forum - wybrani uczniowie przedstawiają przykłady zdań z wypisanymi wcześniej słowami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o podsumowanie treści gramatycznych, z którymi się zapoznali, a następnie o podanie wybranych form w trybie rozkazującym. Ta część lekcji może mieć formę np. w formie gry w kołko i krzyżyk.
Kolejnym etapem jest praca indywidualna z nagraniem audio i wykonanie znajdujących się pod nim ćwiczeń. W przypadku trudności nauczyciel wyjaśnia problematyczne kwestie.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 2, 6, 7 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie słów, wyrażeń, a także innych elementów, które zapamiętali z lekcji. To podsumowanie może się odbyć w formie konkursu polegającego na wypisaniu jak największej liczby elementów w wyznaczonym czasie. Zwycięzca zostaje nagrodzony np. zwolnieniem z jednego ćwiczenia pracy domowej.
Kilka minut przed zakończeniem zajęć nauczyciel pokazuje uczniom kilkanaście sekund filmu pt. Allacciate le cinture w reżyserii Ferzana Özpetka, aby zachęcić uczniów do jego obejrzenia.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może poprosić uczniów, by na podstawie nagrania audio i nowego słownictwa, które pojawiło się w tym e‑materiale, ułożyli tekst o długości ok. 10 zdań zawierający proste instrukcje bezpieczeństwa dotyczące zachowania się w samolocie.