Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il tuo voto è importante! - Twój głos jest ważny!
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat polityki i wyborów;
stosuje słownictwo z zakresu polityki w wypowiedziach ustnych i pisemnych na temat uczestnictwa w wyborach;
powtarza wyrażenia przysłówkowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
wszystkie trzy możliwe.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, telefon, tablet, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przekazuje uczniom informację o tym, że włoska konstytucja przewiduje obowiązek uczestnictwa w wyborach, ale ze względu na brak możliwości wyegzekwowania uczestnictwa zasada ta pozostaje teoretyczna, a tym samym zbliża sytuację kraju do tej, która panuje w Polsce, gdzie udział w wyborach jest dobrowolny. Nauczyciel mówi uczniom o możliwych powodach braku udziału w głosowaniu przez obywateli i pyta, czy kiedyś mieli już możliwość uczestniczyć w wyborach, a jeśli nie, to czy zamierzają to robić w przyszłości. Jeśli jeszcze nie mieli takiego doświadczenia, nauczyciel wskazuje im, że pewnego rodzaju przygotowaniem do udziału w wyborach mogą być w ich przypadku choćby wybory przewodniczącego klasy. Nauczyciel zachęca do pracy z e‑materiałem, wskazując, że dzięki zrealizowaniu e‑materiału zapoznają się z dyskutowanymi we Włoszech pomysłami mającymi zachęcić obywateli do głosowania oraz że będą w stanie rozumieć i tworzyć wypowiedzi pisemne i ustne na temat wyborów w Polsce i we Włoszech.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst przedstawiający pomysły rządu włoskiego na zwiększenie uczestnictwa w wyborach. Uczniowie weryfikują jego zrozumienie poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia, w którym muszą wskazać, czy wymienione informacje są prawdziwe, czy fałszywe. Potem nauczyciel wyjaśnia uczniom na podstawie tekstu głównego formy i użycie wybranych wyrażeń przysłówkowych. Następnie nauczyciel zachęca uczniów do zagrania w grę edukacyjną. Za jej pośrednictwem uczniowie poznają i utrwalają słownictwo z zakresu polityki, które następnie będzie wykorzystywane w poleceniach do medium, a później w kolejnych zadaniach z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o opowiedzenie na forum klasy o tym, dlaczego uczestnictwo w wyborach powinno być ważne dla każdego obywatela. Uczniowie mogą też wykonać zadanie pisemne, w którym muszą opisać zasady i przebieg wybranych wyborów w Polsce.
Praca domowa:
Np. ćw. 1–4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji utrwalającej słownictwo z zakresu polityki. Tekst rozpoczynający lekcję i nawiązujące do niego ćwiczenia z sekcji Sprawdź się mogą być podstawą do dyskusji na temat postaw młodych ludzi wobec życia politycznego. Uczniowie mają sformułować argumenty, które pokażą, że głos każdego obywatela jest istotny.