Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Sapresti cosa fare in caso di... ? - Czy wiedziałabyś, co zrobić w przypadku …?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy wypowiedzi i instrukcje pisemne i ustne dotyczące sytuacji alarmowych oraz sposobu postępowania;
zna słownictwo związane z sytuacjami zagrożeń i klęskami żywiołowymi oraz odpowiednimi organami państwowymi. Uczeń zna struktury gramatyczne niezbędne do udzielania rad, instrukcji, nakazów i zakazów w sytuacjach zagrożenia;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (sytufcje zagrożenia i klęski żywiołowe);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie i wypisanie klęsk żywiołowych, które pamiętają z poprzednich materiałów, a następnie pyta uczniów, czy wiedzą, jak ogólnie zachować się z sytuacjach zagrożenia i jakie organy należy powiadomić. Jeśli uczniowie znają nazwy organów i numery telefonów, nauczyciel prosi o ich podanie i zapisuje je na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem pt. Sapresti cosa fare in caso di pericolo? i porównują swoje odpowiedzi z informacjami zawartymi w tekście. Nauczyciel pozostaje do dyspozycji uczniów i – jeśli zajdzie taka potrzeba – udziela im pomocy.
Uczniowie wykonują polecenia 1‑3 zorientowane na powtórzenie i rozszerzenie słownictwa związanego z sytuacjami zagrożenia, przy szczególnym uwzględnieniu możliwości zaistnienia interferencji.
Po sprawdzeniu poprawności odpowiedzi oraz wyjaśnieniu ich ewentualnych wątpliwości, nauczyciel omawia fragmenty tekstu dotyczące włoskich organów reagowania, do których należy się zgłosić w sytuacjach zagrożenia oraz ich numerów alarmowych.
Uczniowie wykonują polecenie 4, którego celem jest powtórzenie liczebników głównych oraz zintegrowanie tej wiedzy z nowopoznanym słownictwem dotyczącym włoskich służb porządkowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nauczyciel przypomina uczniom formy liczebników.
Nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z katalogiem interaktywnym i wykonania poleceń 1‑3 ukierunkowanych na rozwinięcie i ugruntowanie słownictwa oraz na rozumienie tekstów katalogu.
Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadań, w odniesieniu do tekstów z polecenia numer 3, nauczyciel wprowadza wiadomości zawarte w ostatnim paragrafie tekstu (zaokrąglanie liczb), a uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑2 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 3 z sekcji Sprawdź się ukierunkowane na ugruntowanie słownictwa poznanego w katalogu, niezbędnego do poprawnego wykonania kolejnych ćwiczeń.
Jeśli nauczyciel uzna za wskazane, przed przystąpieniem do kolejnych ćwiczeń, może przypomnieć uczniom (na przykładzie tekstu pt. Sapresti cosa fare in caso di pericolo?) główne zasady tworzenia trybu rozkazującego nieformalnego (2. osoba liczby pojedynczej i mnogiej).
Uczniowie wykonują ćwiczenia 4 i 5 bazujące na słownictwie ugruntowanym w ćwiczeniu 3, a polegające na użyciu trybu rozkazującego do udzielania instrukcji, rad, zakazów i nakazów. Nauczyciel obserwuje ich pracę i - w razie potrzeby - pomaga i przypomina uczniom zasady tworzenia trybu rozkazującego.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 6 i 7, których celem jest przypomnienie struktur przydatnych do podawania wyjaśnień, motywowania rad, zakazów i nakazów.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 8 i 9, bazujące na syntezie wiedzy językowej i encyklopedycznej z zakresu reagowania w sytuacjach zagrożenia klęskami żywiołowymi, ze szczególnym uwzględnieniem wyrażeń niezbędnych do udzielania rad, instrukcji, wydawania poleceń, zakazów i nakazów oraz ich motywowania. Ćwiczenie 9 można wykonać w parach, w formach mini dialogów pomiędzy uczniami.
Praca domowa:
Ze względu na czasochłonność ćwiczenia 9, można je zadać jako pisemną pracę domową. W tym przypadku ćwiczenie powinno być wykonane indywidualnie.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać e‑materiały z jednostek:
Le calamità naturaliLe calamità naturali
Forza della naturaForza della natura
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Materiał stanowi element składowy działu poświęconego przyrodzie i jest leksykalnie i gramatycznie powiązany z pozostałymi materiałami przewidzianymi dla klas II i IV. Nauczyciel może jednak wykorzystać multimedium indywidualnie, podczas wszelkich innych zajęć poświęconych przyrodzie oraz zachowaniom w sytuacjach zagrożenia. Materiał może być również użyty pomocniczo przy omawianiu trybu rozkazującego lub do powtórzenia liczebników.