Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Al centro commerciale - W centrum handlowym
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące centrum handlowego;
zna nazwy sklepów i podstawowych produktów;
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące zakupów i spędzania czasu w centrum handlowym;
rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach wyrażenia idiomatyczne.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w parach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, gdzie zazwyczaj spotykają się w czasie wolnym, co robią w tych miejscach i kiedy ostatnio tam byli.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania dialogu między grupą włoskich przyjaciół, aby poznać ich plany na popołudnie.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do tekstu.
Po wykonaniu ćwiczenia nr 2 nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach opowiedzieli, jakie odwiedzają sklepy i punkty usługowe wymienione w dialogu. Następnie wybrani uczniowie przedstawiają na forum klasy odpowiedzi swoich kolegów z pary.
Nauczyciel zwraca uwagę na wyrażenia idiomatyczne użyte w dialogu. Uczniowie przedstawiają swoje przypuszczenia dotyczące ich znaczenia. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia znaczenie wyrażeń idiomatycznych. W celu utrwalenia uczniowie mogą wykonać ćw. nr 6 z sekcji „Sprawdź się”.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie inne sklepy i punkty usługowe występują w centrach handlowych.
Uczniowie zapoznają się z planem centrum handlowego i wykonują ćwiczenia znajdujące się pod multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie losują karteczki z nazwami różnych obiektów znajdujących się w centrum handlowym. Następnie tworzą definicję wylosowanego obiektu, a pozostałe osoby z grupy próbują odgadnąć, o jaki obiekt chodzi.
Uczniowie w parach rozmawiają na temat tego, czy lubią spędzać czas w centrum handlowym oraz o ich ostatniej wizycie w takim centrum.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się”.
Uczniowie mogą również w parach lub grupach wykonać plan znanego im centrum handlowego, opisując po włosku nazwy poszczególnych typów sklepów i innych obiektów.
Materiały pomocnicze:
lista obiektów centrum handlowego do pobrania w PDF.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plan centrum handlowego może być wykorzystany do powtórzenia przyimków miejsca. Uczniowie opisują położenie poszczególnych obiektów na planie lub na podstawie opisu położenia wskazują odpowiedni obiekt.