Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Una visita dall’oculista - Z wizytą u okulisty
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo dotyczące zmysłu wzroku.
Uczeń stosuje w wypowiedziach wyrażenia idiomatyczne związane ze zmysłem wzroku.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi dotyczące najczęściej występujących wad i chorób oczu.
Uczeń zna i stosuje zwroty używane podczas wizyty w gabinecie okulistycznym.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Pamięciowe - systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego.
Kompensacyjne - odgadujemy znaczenie tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
metoda lekcji odwróconej,
konektywizm,
metoda kognitywna,
grywalizacja.
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w grupach,
praca z całym zespołem klasowym.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik, ekran, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Zgodnie z zasadami metody lekcji odwróconej, nauczyciel w ramach pracy domowej prosi uczniów o przeczytanie tekstu “Prenditi cura della tua vista!” i zapoznanie się z nowym słownictwem.
Nauczyciel podaje uczniom temat lekcji (np. taki jak tytuł tekstu zadanego jako praca domowa „Prenditi cura della tua vista”) i cele lekcji.
Nauczyciel prosi uczniów o krótkie refleksje dotyczące przeczytanego tekstu, ich doświadczeń związanych z nauką zdalną, np: czy według nich długie przebywanie przed ekranem komputera wpłynęło na pogorszenie się wzroku, czy nie widzą, żadnych zmian?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na ekranie ćwiczenia (Polecenia 1‑3 do multimedium) sprawdzające zrozumienie treści zadania domowego. Uczniowie wykonują to zadanie indywidualnie.
Nauczyciel prezentuje nowe słownictwo i zwroty idiomatyczne dotyczące zmysłu wzroku, wad i chorób z nim związanych a także wizyty w gabinecie okulistycznym. Najlepiej jeśli nowe słownictwo jest prezentowane na ekranie podczas całej lekcji, tak aby uczniowie mogli przez cały czas na nie spoglądać.
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, każda z grup zajmuje się jedną z gier z multimedium. Po ukończeniu danej gry, uczniowie prezentują na forum klasy poznane i utrwalone słownictwo.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenia 1‑3 z sekcji Sprawdź się, stosując w nich nowo poznane słownictwo.
Podsumowując lekcję, uczniowie dokonują autoewaluacji mówiąc, czego się podczas lekcji nauczyli i jakie słownictwo utrwalili. Autoewaluacja obejmuje również napotkane trudności i wątpliwości związane z przerabianym materiałem.
Praca domowa:
Praca domowa stanowi utrwalenie nowo poznanego słownictwa, uczniowie mogą wykonać pozostałe ćwiczenia z materiału interaktywnego.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium jak i zaproponowane do niego zadania mogą być również wykorzystane podczas lekcji powtórzeniowej przed sprawdzianem lub wypracowaniem, a także jako praca samodzielna ucznia.