Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cercasi dog sitter - Poszukiwany opiekun do psa
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
stosuje w wypowiedziach słownictwo związane z dodatkową pracą zarobkową.
używa liczebników, aby móc porównywać oferty pracy i proponowane w nich zarobki.
stosuje w wypowiedziach wybrane nazwy kolorów, nazwy narodowości czy państw.
stosuje w wypowiedziach nazwy wybranych walut europejskich.
poznaje oferty pracy dla młodzieży.
korzysta z ogłoszeń o pracę.
potrafi skonstruować odpowiedź na ogłoszenie o pracę.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozumie proste ogłoszenia dotyczące pracy dorywczej.
potrafi je zredagować i odpowiedzieć na nie.
potrafi wyszukiwać informacji dotyczących pracy dorywczej.
zna i rozumie różnice kulturowe dotyczące zarobków w różnych krajach europejskich.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Nauczanie polisensoryczne.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w parach lub w małych grupach.
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do Internetu.
Rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio).
Materiały piśmiennicze.
Dodatkowo: monety i banknoty europejskich walut; ogłoszenia o pracę w wersji drukowanej lub cyfrowej.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów dotyczącą pracy dorywczej młodzieży w Polsce i we Włoszech. Pyta, czy ktoś chciałby wykonywać taką pracę, a jeśli tak, to jaką. Nauczyciel prosi uczniów o zastanowienie się, jakie według nich prace dorywcze wykonywane są we Włoszech. W celu zwiększenia zainteresowania uczniów i rozpoczęcia pracy na autentycznym materiale językowym nauczyciel pokazuje uczniom papierowe i/lub internetowe ogłoszenia o pracę. Pyta uczniów o treści zawarte w ogłoszeniach, wprowadzając w ten sposób pierwsze nazwy prac dorywczych i wyrażenia wykorzystywane w tekstach ogłoszeń.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu dotyczącego możliwości wykonywania przez młodzież pracy dorywczej i uzupełnienie tym samym wiedzy na ten temat. Następnie zachęca ich do wykonania polecenia do tekstu, które pozwala sprawdzić stopień zrozumienia przeczytanych treści. Przypomina o możliwości korzystania ze słownika, w którym wytłumaczone są trudniejsze wyrazy. Pokrótce omawia także tworzenie w języku włoskim liczebników i sygnalizuje, że tego typu zadania osoby chętne mogą wykonać w domu, korzystając z e‑materiału E tu, che lavoro vuoi fare?E tu, che lavoro vuoi fare?
Nauczyciel zachęca uczniów do analizy mapy interaktywnej. Przyglądając się wybranym krajom, ich przedstawicielom oraz ich zarobkom, uczniowie powtarzają liczebniki, poznają nazwy wybranych europejskich walut i utrwalają nazwy wybranych państw oraz kolorystykę ich flag. Na tym etapie lekcji nauczyciel może wykorzystać przygotowane autentyczne monety i/lub banknoty.
Uczniowie powtarzają przedstawiony materiał językowo‑kulturowy, wykonując polecenia do mapy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach redagują odpowiedź na ogłoszenie o pracę – na podstawie ćw. 8 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie w domu pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się (ćw. 1‑7).
Materiały pomocnicze:
e‑materiał E tu, che lavoro vuoi fare?E tu, che lavoro vuoi fare?
e‑materiał Lavori part‑time e lavori estiviLavori part‑time e lavori estivi
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa interaktywna to wieloelementowe multimedium, które może posłużyć do omówienia kilku różnych tematów leksykalnych i/lub gramatycznych, w zależności od tego, na co nauczyciel będzie chciał położyć nacisk. Nauczyciel ma do dyspozycji nazwy kolorów, liczebniki, nazwy państw, nazwy walut. Treść mapy można też z łatwością wykorzystać do wprowadzenia nazw narodowości czy tworzenia przymiotników od nazw państw, a także np. do odmiany rzeczowników i przymiotników przez liczbę i rodzaj.