Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il mio primo lavoro - Moja pierwsza praca
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń dowie się, jakie kroki się podejmuje celu znalezienia pierwszej pracy.
Uczeń pozna słownictwo związane z poszukiwaniem pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
strategia domysłu językowego
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań)
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur)
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu,
głośniki,
tablica interaktywna
słownik włosko‑polski,
materiały piśmienne
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel może poprosić uczniów o podanie informacji, nt. pracy ich rodziców/opiekunów: Che lavoro fa tuo padre/tua madre? Dove lavorano? Quante ore al giorno lavorano? E sempre il loro primo lavoro o hanno anche lavorato in un altro posto nel passato?
Rozmowa nt. pracy rodziców/opiekunów może być także przeprowadzona w parach/grupach.
W podsumowaniu można zapytać się, czy uczniowie chcą wykonywać ten sam zawód, co ich rodzice/opiekunowie: E voi volete essere X / lavorare come vostro padre / vostra madre?
Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym, który uświadamia im, że kiedyś staną przed osobistym wyzwaniem polegającym na znalezieniu i podjęciu pracy.
Faza realizacyjna:
Przed zapoznaniem się z tekstem VIP: i lavori umili prima del successo! nauczyciel może zapytać uczniów o to, kim są poszczególne osoby prezentowane na zdjęciach przed tekstem (Sapete chi è Madonna? Sapete chi è Barack Obama? itd.)
Uczniowie zapoznają się z tekstem VIP: i lavori umili prima del successo! Odpowiadają na polecenie.
Wyjaśniane jest nieznane/mniej znane słownictwo.
Uczniowie wykonują ćwiczenie towarzyszące tekstowi źródłowemu (przyporządkowywanie informacji do poszczególnych osób).
Nauczyciel objaśnia użycie czasownika posiłkowego z czasownikami modalnymi w czasach złożonych; jak również zastosowanie pragmatyczne czasu dokonanego - passato prossimo i niedokonanego (zakładającego też określoną niepewność co do realizacji zdarzenia) - imperfetto. Korzysta z informacji i przykładów zawartych w tekście właściwym.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną nt. poszukiwania i procedur związanych z podejmowaniem pierwszej pracy.
Omawiane jest nieznane słownictwo, użyte w multimedium.
Uczniowie odpowiadają na polecenie wprowadzające: oceniają rady dotyczące szukania i pierwszego zatrudnienia.
Wykonują ćwiczenia towarzyszące multimedium: prawda/fałsz; układanie informacji w pary; porządkowanie informacji
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia w sekcji Sprawdź się:
ćw. 1 – test wielokrotnego wyboru nawiązujący do tekstu źródłowego;
ćw. 2 – przyporządkowywanie opisów do ilustracji;
ćw. 3 – grupowanie konceptów;
ćw. 4 – zastosowanie czasowników modalnych w czasie przeszłym z innym czasownikiem;
ćw. 5 – krzyżówka odnoszona do tematu związanego z pracą;
ćw. 6 – użycie passato prossimo i imperfetto.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia otwarte 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty materiałów:
Il mio lavoroIl mio lavoro
E tu, che lavoro vuoi fare?E tu, che lavoro vuoi fare?
Il colloquio di lavoroIl colloquio di lavoro
Lavoro stagionaleLavoro stagionale
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą wcielić się w role osób poszukujących i proponujących prace. Wykorzystując poznane słownictwo można zaproponować przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych o pracę.